Ez mind a bősi First Farms-ra jellemző, amely 2019-ben vette át tulajdonosként a bősi sertéstelepet. A dán tulajdonú cégben rendkívüli módon ügyelnek a környezet tisztán tartására, beleértve a talajvizet és az állatjóléti körülmények biztosítása is az elsődleges szempontok közé tartozik.
A cégről, a farmon folyó tevékenységről először Koczkás Attilát, a telep vezetőjét kérdeztük:
A farm jelenlegi tulajdonosa a First Farms részvénytársaság, amely több céget foglal magába. Fő profilja a sertéstenyésztés, Csehországban hizlaldák működnek, Magyarországon malacállomány van, itt Bősön pedig teljes körű tenyésztés folyik, az anyakocáktól a hizlaldáig. Értékesítünk malacokat is, de a fő kereskedelmi ág a hízóeladás. Növénytermesztéssel is foglalkozunk, így a magunk által megtermelt gabonából készítjük a takarmányt saját keverőrendszerünkben.
Hol van a cég központja, hogyan történik az irányítás?
A központ Dániában van, a részvényesekből álló 5 tagú tanács dönt a fő irányelvekről, alattuk egy főigazgató, aki a részvénytársaságokhoz tartozó egyes cégek igazgatóit irányítja. Morten háromhetente látogat Bősre, bejárjuk a telepeket, megbeszéljük a teendőket, egyeztetjük az elképzeléseinket.
Hogyan folyik a munka a telepen, milyenek a munkakörülmények?
Fő célunk, hogy a telepen mindenki jól érezze magát. Ebbe beletartozik az állatok jóléte is, hogy megfelelő körülmények között, nagy életteret biztosítsunk nekik, és megkapjanak mindent, ami kell. Amit tulajdonképpen a háztáji gazdaságban a jó gazda is megadott az állatainak, ha eredményt akart elérni. Természetesen az itt dolgozók munkakörülményei is nagyon fontosak, mindent megteszünk, hogy megfelelő, egészséges környezetben végezhessék a munkakörükbe tartozó feladatokat. Eleve nagyon szigorúak az állategészségügyi óvintézkedések, ez mindenkinek nagyfokú védettséget biztosít.
Mekkora a sertésállomány itt, a bősi telepen?
Az engedélyünk 2300 koca tartására szól, de jelenleg úgy 2100 körüli ez a létszám.
MVDR. Csörgő Árpád, a telep állatorvosa:
Le kellett csökkenteni az egyedszámot, mert a magas szaporodási ráta miatt nem férnének bele az engedélyezett kvótába, ezt pedig semmiképpen nem akarjuk túllépni.
Hány embert foglalkoztatnak?
KA: Jelenleg 50 ember dolgozik nálunk, akiket maximálisan megbecsülünk, és ez a megbecsülés, kölcsönös bizalom látszik az eredményeinken, a termelési mutatókon. Mindenki megérti, hogy a cég sikere az ő egyéni sikere is, hiszen egy folyamatosan fejlődő termelés az ő anyagi megbecsülését, és szakmai előremenetelét is jelenti. Mi mindent támogatást megadunk annak, aki szakmai téren fejlődni szeretne, ingyenes továbbképzéseken, vagy szakmai konferenciákon, tanulmányutakon vehet részt.
Szlovákiában a dán tulajdonú sertésfarmokról él egy sztereotípia, hogy szennyezik a környezetet, rossz a levegő a környéken, és általában negatív dolgokat szoktak mondani. Mi a helyzet itt Bősön, a First Farms esetében?
CSÁ: Kezdjük azzal, hogy ez nem egy zöld mezős beruházás, itt mindig is állattartó telep működött. 1200 tehén, több ezer sertés, a régi állami gazdaság területén vagyunk. Az itt élők évtizedek óta együtt élnek azzal, hogy egy ilyen jellegű telep működik itt. Mikor magántulajdonban került, már az első tulajdonos is nagyon sok olyan beruházást hajtott végre, ami a környezet megóvását segítette. Azóta is folyamatos a monitorozás, ez teljesen nyilvános, bárki betekinthet a környezeti vizsgálatok eredményeibe. Például a hígtrágya kiszállítását a földekre műholdas GPS-rendszer figyeli, lekövethető és bármikor visszaellenőrizhető. Előfordulhat, hogy vannak olyan telepek, akik nem tartják be az előírásokat, de mi biztosan nem tartozunk közéjül, és igazságtalanságnak tartjuk, hogy mindenkit egy kalap alá vesznek.
KA: Félévente vesznek földmintákat, minden telepünkön van 3 monitor kút, ahonnan egy független környezetvédelemre specializálódott cég mintákat vesz, mi már csak a laboratóriumi eredményeket kapjuk meg. Hosszútávra tervezünk, és hosszútávon csak a becsületesség fizetődig ki.
Sárközi János