AMIKOR FÁJ A HÁT


Ha fájt, vagy éppen most fáj a háta, valószínűleg feltette már a kérdést: „miért éppen én?”. Talán visszaemlékszik egy ügyetlen mozdulatra, mely a fájdalmat kiváltotta. Az is lehet, hogy korábban ez a bizonyos mozdulat semmilyen fájdalmat sem okozott. Más emberek minden gond nélkül végeznek hasonló mozdulatokat.

Bár az okot, mely az embereket hajlamossá teheti a hátfájásra, nehéz megtalálni, mégis, az életkor, a mozgásszegény életmód, a számítógép és a mobiltelefon képernyőjére való hosszas fókuszálásból eredő kényszertartás előbb -utóbb állandósult nyak-, derék -, váll – és hátfájáshoz vezethet. A divat sem kíméli a hátat. Főleg nők esetében a helytelen cipőválasztás vagy a rossz táskahordozási szokások is okozhatnak panaszokat. Egy egészségtelen cipő hosszú távon lábdeformációt, ízületi gyulladást, gerincproblémákat idézhet elő . Az ideális cipő talpa nem papírvékony és nem teljesen lapos, hanem stabil, 3-5 cm magas sarokkal rendelkezik, aminek van egy kis rugalmassága is, hogy csillapítsa a láb ütődését.

A hátbántalmak leggyakrabban 30 és 50 éves kor között jelentkeznek. Bizonyos esetekben a panaszok 18 éves kor alatt, és 60 éves kor felett is megjelenhetnek.

A legtöbb ember számára a középkor évei a legaktívabb munkaévek, legyen szó fizikai munkáról, akár ülő foglalkozásról. Ebben a korban sokkal kevesebb időt töltünk sportolással és pihenéssel, ez bőven meghatározza testünk rugalmasságát, erőnlétét. Ráadásul ez az az időszak, amikor az emberek súlytöbbletre tesznek szert, így végül a gerincoszlopra hosszú időn át tartó fizikai megterhelés nehezedik.

A mozgásszerveink karbantartása a mozgás – sok kicsi sokra megy. És bár sokan arra hivatkoznak, hogy nem tudnak időt szakítani a testmozgásra, pedig már az is sokat számít, ha nem használunk liftet, hanem lépcsőzünk, munkába menet és jövet kicsit többet gyalogolunk, vagy esténként a film alatt felülünk a szobabiciklire. A rendszeres testmozgásnak kiemelkedő szerepe van a hátfájás megelőzésben. Az erős hátizmok támogatják a gerincoszlopot, javítják a testtartást és csökkentik a stresszt a gerincoszlopon és a környező szövetekben. A megfelelő testmozgásforma kiválasztása az egyéni igényekhez igazítva fontos lépés a hátizmok erősítése és a fájdalom csökkentése érdekében.

A helyes testtartás fenntartása nem csupán a mozgásszegény életmódban jár el, hanem a mindennapi tevékenységek során is.

Amennyiben a hátfájás tartós vagy súlyos, fontos szakemberhez fordulni. Orvosi vizsgálat során az okok azonosítása és a megfelelő kezelés kijelölése történhet. A kezelési lehetőségek közé tartozik a fizioterápia, amely célzott gyakorlatokkal és kezelésekkel segíti a hátizmokat. Alternatív megközelítések, mint például a masszázs jótékony hatásai. A masszázs során alkalmazott nyomás és manipuláció segít lazítani a feszült izmokat, javítja a vérkeringést és csökkenti a gyulladást. Emellett a masszázs stresszoldó hatásokkal is rendelkezik, ami további segítséget nyújt a fájdalom csillapításában. Rendszeres masszázs alkalmazása hozzájárulhat a test egyensúlyának fenntartásához, ezáltal csökkentve a hátfájás esélyét.

Összességében a hátfájás komplex probléma, és a megelőzése, kezelés során egyéni megközelítést igényel. Az egészséges életmód, rendszeres testmozgás, helyes testtartás és a szükséges szakmai segítségnyújtás mind hozzájárulhatnak a hátfájás enyhítéséhez és megelőzéséhez.

Jó egészséget kívánok!

Fotók: pixabay