„Ecet! – ez a titok nyitja, ez teszi majd szellőssé a tésztát, ezzel lehet elkerülni, hogy szakadjon” – mondják kétfelől is a fülembe a királyrévi kultúrház nagytermében, miközben félretéve a kiváló házi rétes alapanyagainak felsorolását, először a nyújtás technikájára kérdezek rá. Megvan hát a csodaszerem, de Szabó Margit, vagyis ahogyan a helyiek hívják: Gita még hozzáteszi, minden hozzávalóra alaposan oda kell figyelni, ha a háziasszony (vagy háziúr) a sütés végén azt a szót kívánja boldogan belekiáltani konyhája levegőjébe: tökéletes!
Borongós, esős délután volt március legelső szombatján. Az időjárás alaposan rányomta bélyegét az ember hangulatára: ásítozás, aluszékonyság, savanyú kedv jutott osztályrészül, némi didergéssel párosulva még akkor is, ha a fűtőtestek kellemes meleget ontottak. Ilyen időben valami nagyon nagy dolognak kell történnie, amiért az ember ott hagyja a kanapét, cipőt húz, kabátot kanyarít a vállára, és nekivág a szitáló esőnek. Rétesnyújtó tanfolyam Királyréven! – tegyék a kezüket a szívükre, kedves olvasóim, és mondják meg őszintén: el tudnak képzelni ennél édesebb csábítást, ami nem érne meg néhány esőcseppet a cipő orrán?







Megérkeztemkor már külön asztalokon sorakoztak a hozzávalók, szépen, rendben, mert csak alapos felkészülés után lehet jó munkát végezni. Kalauzom a tanfolyamon Szitás Schnábelt Karolina volt, a Csemadok Királyrévi Alapszervezetének alelnöke, a község kultúrfelelőse.
„Csemadokunk egyik vezetőségi tagja, Szabó Margit, hivatásszerűen foglalkozik réteskészítéssel, a legkülönfélébb eseményeken lehet kóstolni a finomságait: születésnapokon, lakodalmakon, falusi rendezvényeken. Mivel sokunkat érdekel az igazi, kézzel nyújtott rétes elkészítésének titka, így megkértük, ossza meg velünk tapasztalatait. Először csak a Csemadok vezetőségének tartotta meg, viszont annyira jól sikerült, és olyan kiváló volt a visszhangja, hogy léptünk egy nagyot, és meghirdettük falu-, illetve régió szerte a Királyrévi Rétesnyújtó Tanfolyamot. Húsz jelentkezőnk lett, akiket kisebb csoportokba osztottunk be, hogy mindenkinek kellő helye és tere legyen minden egyes folyamat kényelmes elvégzésére. A tésztához való alapanyagokat a Csemadok biztosította, a tölteléket a tanfolyamra érkezők maguk hozták. Annyi kérése volt Gitának, hogy ne előre bekevertek legyenek, ugyanis a töltelékkel kapcsolatban is sok jó tanáccsal tud szolgálni, amitől igazán finom és élvezetes lesz a sütemény”

fotó: a szerző
– tájékoztatott Karolina, majd visszaengedtem a listájához, amelyen az újonnan érkezőket dokumentálta.
„Káposztás tölteléket hoztam, a csoportunkból csak én készítek sós rétest”

fotó: a szerző
– mondja dagasztás közben Tóth Zsolt, a tanfolyam egyetlen férfi résztvevője, és még hozzáteszi, hogy otthon mindent magának főz, süt, süteményeket is, de a rétes egyelőre még kimaradt.
„Pogácsát és édes süteményeket gyakran sütök, akár megrendelésre is. Rétest még sosem nyújtottam, mindenképpen szerettem volna megtanulni, ezért jelentkeztem erre a tanfolyamra, de már most biztos vagyok benne, hogy a rétes nem fog bekerülni a repertoáromba”

fotó: a szerző
– mondja Horváth Edit, aki kétféle töltelékkel készült: a rétestészta egyik fele meggyes-mákos, a másik meggyes-prézlis lesz.
Szabó Gita rétesének hozzávalói:
50 dkg liszt: féldara búzaliszt és világos simaliszt keverve
csipetnyi só
1 tojás
1 kanál disznózsír
2,5-3 dl víz és tej keveréke
1 kávéskanál 8 vagy 10 százalékos ecet
A tésztát tíz percen át kell dagasztani, míg csomómentes és sima felületű lesz. Ezután olajjal megkenjük, majd egy órán át kell pihentetni.




A bedagasztott, pihentetett tésztát előbb sodrófával az asztal hosszúságához igazítva kinyújtották a tanulók, majd megkezdődött a középről induló, határozott, de óvatos mozdulatokkal az asztal széle felé közelítő nyújtás. Volt, aki egyedül végezte ezt a munkálatot, de többnyire ketten, hogy meglegyen az ellenirányú nyújtás pozitív eredménye. Tóth Zsoltnak Szabó Gita segített, a rétestészta gyönyörűen ölelte körbe az asztal lapját, sehol nem repedt be. Belekerültek a töltelékek, majd az abrosz hathatós felhasználásával pillanatok alatt feltekerték a rétest, ami három részre vágva került a tepsikbe.






„A tanfolyamon csak a készítés valósul meg, a nyers réteseket mindenki hazaviszi, és otthoni körülmények között süti meg. Sütésre való kapacitással nem rendelkezünk. Van ugyan a Csemadoknak két kinti fatüzelésű kemencéje, ám ott egy tepsi rétes megsülése is másfél órába telik, így nagyon elcsúszott volna a program. Nagyon örülünk annak, hogy ilyen széles határba eljutott a tanfolyamunk híre, ugyanis nemcsak helyiek jelentkeztek, hanem más településekről, más járásokból is érkeztek, akik el akarják sajátítani a kézi rétesnyújtás fortélyait”
– búcsúzott Szitás Schnábelt Karolina, aki maga is nagyon szeret sütni, mióta Gita átadta neki tudását, otthon saját maga készíti, nyújtja a tésztát, kedvence pedig a túrós rétes.
fotó: a szerző