Így előzheti meg a demenciát


A demencia mára népbetegséggé vált, évről évre egyre több idős embert érint, azonban akár fiatalkorban is előfordulhat. Kezdeti tünetei közé tartoznak a memóriazavarok, a hangulatváltozások, a kommunikációs készség romlása és a tájékozódási problémák. A betegség előrehaladott stádiumában a páciens képtelenné válik az önálló életre. Bár a demencia gyógyíthatatlan, és a folyamatot csak lassítani lehet, sokat tehetünk a kialakulásának megelőzése érdekében.

Alvás és testmozgás

Az alvásproblémák hozzájárulnak a demencia kialakulásához. A szervezetünknek 7-9 óra alvásra van szüksége, nem csak az jelenthet gondot, ha ennél kevesebbet alszunk, a túlalvás is negatív hatással van a memóriánkra. Az alvás minősége is fontos, ha gyakran felébredünk, nem tudjuk kipihenni magunkat. Az alvási apnoéban szenvedőknél fokozott a kockázat.

A mozgásszegény életmód is rizikótényező, már napi fél óra sportolással is jelentősen csökkentheti a demencia és az Alzheimer-kór kockázatát. Érdemes legalább hetente egyszer valamilyen intenzív mozgásformát végezni. Az apró változtatások is sokat segíthetnek: a lift helyett használja a lépcsőt, járjon gyalog, vagy kerékpárral a munkahelyére, és otthon is legyen aktív, ne halogassa a házimunka elvégzését!

Egészséges étrend

A rossz táplálkozási szokások is növelik az agyi elváltozások kockázatát, így az egészséges, kiegyensúlyozott diétának is nagy szerepe van a megelőzésben, az egyik legjobb választás a mediterrán étrend. Fogyasszon rendszeresen flavonoidban gazdag ételeket, például spenótot, valamint lila színű zöldségeket és gyümölcsöket! Agyunk egészsége szempontjából károsak a vörös húsok, az olajban sült gyorsételek és a margarin is.

A magány is ronthat az idősek állapotán

Fontos, hogy az idősek a nyugdíjba vonulást követően is aktívan éljenek, legyen hobbijuk, és rendszeresen végezzenek társas tevékenységeket, találkozzanak az ismerősökkel, barátokkal. Az egyedül élő időseknél fokozott a kockázat, azonban a családjuk körében is magányosnak érezhetik magukat, ha elzárkóznak a külvilágtól.

Tanulással a demencia ellen

A szellemi frissesség megőrzésében sokat segíthet, ha idős korban is minden nap tanul valami újat. Ha valamilyen idegen nyelvet szeretne elsajátítani, hallgathat nyelvleckéket, vagy minden nap tanulhat néhány új szót. Akár egy új hobbival is fejlesztheti a készségeit. Bármilyen szellemi tevékenység jótékony hatású, például a keresztrejtvény-fejtés is.

Ha úgy érzi, hogy romlik a memóriája, és feledékenyebb, mint korábban, érdemes kitölteni egy demencia-tesztet. Ezt akár otthon is elvégezheti egy családtagja segítségével, néhány perc alatt. Az MMSE (Mini–Mental State Examination) teszttel felmérhető a kognitív állapot, és a demencia súlyossági foka is megállapítható. Ha kevesebb mint 27 pontot ér el a teszten, forduljon szakorvoshoz, ugyanis a betegség korai szakaszában még lassítható a folyamat.

Fotó: pexels