1984 – Új időknek fals dalaival


Hogy kicsoda Klaus Schwab? Modern kori Dagobert bácsi. Pénzzel, rengeteg pénzzel, ezáltal korlátlan hatalommal rendelkezik. Német mérnök, s mint olyan végtelenül precíz, semmit nem bíz a véletlenre. Elnöke a mára már hírhedté vált Világgazdasági Fórumnak. Felmenői? Apja Eugen Schwab. Annak aki nyomon követi a második világháború halálos örökségeit feltáró jegyzőkönyveket, ismerősen csenghet e név. A náci rendszer kiszolgálója: gyárában kényszermunkában dolgoztatott ezreket. Gyártották a nagy teljesítményű lángszórókat, nem disznók perzselésére.

Klaus Schwab szóra emelkedett a Világkormányzati Csúcstalálkozón. Megköszörülte a torkát, és kiböffentett egyetlen szót: világkormány. Nem, ez így túl szerény, mert ekképpen látványosabb: VILÁGKORMÁNY! Nem kell hozzá politikusnak lenni, hogy az ember rájöjjön, mi ennek a szónak az értelme. És főként, hogy mi a filozófia küldetése! A világ, jelenlegi fogalmaink szerint, a kézzelfogható mindent jelenti. A hatalom, mely ezt a kézzelfogható mindent kormányozni kívánja, tulajdonképpen egyeduralkodóvá válna a mindenség felett. Ijesztően hangzik, nemde? De erre is gondolt az elit, így csillogó, szemet gyönyörködtető csomagolásban tálalják.

fotó: pixabay

Nem lenne magántulajdon. Nem lennének olyan fogalmak, mint „én házam, én autóm, én vállalkozásom, én megtakarításom”. Mindez a világkormány kezében lenne, és mi, egyszerű földi halandók, csak bérelnénk tőle a javakat.

Bérházakban laknánk, bérautókkal járnánk, mindannyian csak alkalmazottként dolgoznánk. Pontosan annyi pénzt kapnánk, ami elegendő a megélhetésre és a behatárolt szabadidő aktív eltöltésére. A világkormány levenné a földi halandók válláról a magántulajdonnal járó terheteket. Nem lennének lakáshitelek, lízingek, nem lennének figyelmeztető sárga meg piros csekkek.

Azt ennénk, amit legyártanak nekünk. Olyan ruhákat öltenénk magunkra, amit a világkormány divatosnak ítélne. Az jelenne meg az újságban, tévében, rádióban, amit a központosított, egyedülálló hatalom elkészít. Mindannyian egyenlőek lennénk és mindannyian boldogok is egyben. Mivel – a világkormányon kívül – senki nem rendelkezne semmi plusszal, így megszűnne az irigység, a féltékenység, a bűn. Nem lennének háborúk, hiszen nem lenne értelme a más javára fogat fenni, mert a másnak sem lenne java.

Nem lennének vallási konfliktusok sem, eltűnne a köztudatból Isten, helyét a világkormány venné át. Az egyetlen, amiben hinni érdemes és kell. A szépségkirálynők ezek után nem a világbékéért való harc mellett törnének pálcát, hanem az időjárás kiszámíthatóságáért küzdenének, robotszerű integetésük közben.

Legyintünk: utópia! Soha nem valósul meg, mert mi, földi halandók, kritikus tömeg vagyunk, akire nem lehet rákényszeríteni akaratokat központilag.

fotó: pixabay

Nagyanyám térde közé fogta a libát vagy a kacsát, suttogott neki valamit, talán egy népmesét. Megsimogatta, majd gyakorlott mozdulatokkal megtömte kukoricával, két ujjával csúsztatva végig a magokat a szárnyas hosszú nyakán. Ettől lett aztán a legfinomabb a liba- meg kacsamáj. Manapság ezt már állatkínzásnak hívják.

A tehenet klímagyilkosnak, a húst méregnek, a bogarakat, lárvákat, hernyókat tökéletes fehérjeforrásnak. A tojást és a teavajat ellenségnek kiáltották ki. A direkt termő szőlőket tiltólistára tették, hogy helyette az agyonvegyszerezett bor legyen a fröccsalap. Reklámok ezrei biztatnak a minél több gyógyszer fogyasztására, a minél kevesebb gondolatra, a minél tökéletesebb szolgalét felvételére.

Orwell 1949-ben írta meg a híres disztópiát, az 1984 című művét. Ebben a felügyelő állam tökéletes alkalmazkodást követel a polgároktól, véres büntetéseket helyezve kilátásba, ha mégsem követnék a hatalom akaratát. A regény megosztotta a mindenkori társadalmat. Egyesek alapműnek tartották, mások kinevették. Akik alapműnek tartották, ma rémülettel vegyes őrülettel mutogatják az utópia mára már kézzelfogható megvalósulásait. És akik kinevették? Vajon még mindig őszintén kacarásznak-e?

fotó: pixabay