A Kelet-európai kisállamok nyomorúsága – Robert Fico félelmei


Ez nem az én találmányom! Bibó István egyik jelentős politikai tanulmányának a címe, amit manapság már egyre kevesebbet emlegetnek. Nekem ma Robert Fico közösségi oldalára feltett videofelvétele megtekintése után jutott az eszembe.

A szlovák miniszterelnök drámai hangon adja elő, hogy az ukrán-orosz háború befejezése után – végződjön az bárhogy –, Európa már nem lesz olyan, mint eddig. Kevesebb demokrácia és szabadság jut majd, és az Európai Unió kisebb tagállamainak szuverenitását elnyomják, korlátozzák.

Ezzel kapcsolatban kérdések merültek fel bennem. Milyen szuverenitása van azoknak a kis államoknak, amelynek gazdasága a külföldi tőke kivonulása esetében egyik napról a másikra összeomlana? Mi biztosítja az állami létet ott, ahol az országot 1 napig sem lehetne megvédeni egy katonai csapás esetén? Mitől önálló az az állam, aki az EU-s pénzek nélkül még a középületeit sem tudja felújítani? Sok kérdés, egy válasz: teljes szuverenitás nincs, ugyanis ezek az országok csak gazdasági és katonai szövetségekben létezhetnek.

fotó: Robert Fico facebook oldala

A mi esetünkben ez az EU és a NATO. De ezekből minden további nélkül ki is lehet lépni. Nem fognak bevonulni a NATO csapatai, mint a Vörös Hadsereg 1956-ban Magyarországra, vagy a Varsói Szerződés hadseregei 1968-ban Csehszlovákiába.

Európa átalakulóban van, ezt Robert Fico jól látja. A háború kitörése óta nem babra megy a játék. A belpolitikai célokból folytatott kisded játékokat már nem tolerálják nyugaton. Színt kell vallania mindenkinek. Azt is látjuk, hogy a térségben Lengyelország és Románia mind komolyabb szerepet tölt be, mára ez a két ország számottevő stratégiai jelentőséggel bír. Abban megint csak igaza van a szlovák miniszterelnöknek, hogy Európa nem lesz olyan, mint eddig. A habozók, a következő választásban gondolkodók, a politikai homokozóért birkózók lemaradnak. Csak az a baj, hogy az emberek is velük együtt.

fotó: Robert Fico facebook oldala