Rendes emberek…


„Egyáltalán ne vitatkozz többé arról, hogy milyennek kell lennie a jó embernek, hanem légy olyan.”

A fenti idézet a II. században élt és uralkodó Marcus Aureliustól, a Római Birodalom egykori nagy császárától származik. A citátumból kitűnik, hogy az emberek már abban az időben is arról vitatkoztak és perlekedtek, hogy milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie egy jólelkű, rendes, odaadó embernek.

A minap én is egy kisebb „összetűzésbe” keveredtem az egyik ismerősömmel, aki azt állította, hogy a „mai világban már nem éri meg rendes embernek lenni”. Amikor kimondta e szavakat, a forró kávét kortyolgatva félrenyeltem, majd megkértem őt, hogy fejtse ki bővebben ezt az „állítást”. A következőket mondta: „Nincs igazam? Ha jószívű és emberséges vagy, úgy is kihasználnak, áttaposnak rajtad, nem néznek semmibe. A mai világban a rendes embereknek nincs jövője. Azok jutnak feljebb a ranglétrán, akik átverik a másik embert, és alattomosan hízelegnek a felettesüknek.”

A „válasz” után próbáltam észérvekkel és különböző indoklásokkal meggyőzni az ismerősömet arról, hogy nincs igaza, és minden körülmények között megéri becsületesnek lenni, ám elkeseredettségében a magyarázatom üres fülekre talált, s ő csak mondta tovább a magáét.

Mindannyiunk életében biztosan előfordult már legalább egy olyan momentum, pillanat, amikor csalódunk egy számunkra megbízhatónak tűnt emberben, vagy egy adott igazságtalan élethelyzet annyira elkeserít bennünket, hogy mi is elgondolkodunk azon, vajon tényleg megéri-e rendesnek, becsületesnek, jólelkűnek lenni. Ám szerencsére, a legtöbbünk esetében ez a „rágódás” nem tart sokáig, és végül mindig a lelkiismertünk győz, és emberségesek, tiszta szívűek maradunk. Hiszen, hogy is lehetne másképp? Hogy tudnánk reggelente a tükörbe nézni, ha például előző nap átvertünk, megtévesztettünk, becsaptunk valakit?

A mai, sokak által „rothadónak” és „értéktelennek” kikiáltott világban is megéri rendes, becsületes embernek lenni, maradni. Hogy milyen egy jó ember? Azt legfőképp este, pontosabban éjszaka tudjuk meg. Jókai Mór szavaival élve: „Aki jól alszik, annak jó lelkiismerete van; akinek jó lelkiismerete van, az jó ember: tehát aki jól alszik, az jó ember.”

Fotó: pixabay