Elhúztuk a csíkot


A járdán parkolni tilos! Az úttesten ne parkoljon senki, mert közlekedési káosz alakul ki! Építsenek parkolóházat, jelöljenek ki új parkolóhelyeket! De a zöldövezethez hozzá ne nyúljanak! Egyetlen fát, bokrot, fűszálat se veszélyeztessenek! Csípjenek le a széles járdákból! De ne ott, ahol én,te, ő, mi, ti, ők gyalogolunk naponta! Vagyis gyakran. Na jó, valójában csak néha, sőt ritkán. Mivel többnyire autóval járunk, amit viszont nem tudunk hol leparkolni. Az eleve nem opció, hogy máshol hagyjam az autóm, mint ahol lakom! Hogy nézne már ki, hogy több tíz métert kéne gyalogolnom, hogy a volán mögé ülhessek?! A város találjon olyan megoldást, ami mindenkinek megfelel! Ha nincs ilyen, akkor csináljon! Oldja meg!

2023. október 1-jétől kaptunk a nyakunkba egy újabb fantasztikus törvényt: megszűnt a járdákon való parkolási lehetőség. Ez ugyebár elsősorban arról szól, hogy az autó két kerékkel felhúz a járdára, másik két kerékkel pedig az úttestet használja. A törvénytervezetet megírták, előterjesztették, elfogadták, hatályba léptették. Mi meg fogjuk a fejünket, mert úgy hiányzott ez az újabb esztelen szabályozás, mit púp a hátunkra.

fotó: a szerző

Mintha nem lenne teljesen egyértelmű, hogy alig van olyan település az országban, amelyik ne küzdene a megnövekedett autós forgalommal, és az összes ehhez kapcsolódó problémával. Egyre több a baleset az utakon, nagyobb a zaj és a környezetszennyezés, kevesebb a parkolóhely, és már olyan helyeken is autók állnak, ahol korábban ibolya virított, mára azonban csak szélfútta poros talaj maradt a gumiabroncsok után.

Az új törvény kimondja, hogy az önkormányzatok saját hatáskörben felmérhetik a települést, hol van szükség olyan beavatkozásra, amikor a meglévő járda egy részét félkerekes parkolóhellyé alakítják – felfestéssel és táblával jelezve. Komáromban a belváros nem küzd ilyen problémákkal, ott már régóta jelzett parkolók vannak. De a lakótelepek! A tömbházak környéke, melyekhez – építésükkor – nem terveztek parkolóhelyeket. Akkoriban ugyanis még csak minden harmadik háztartásra jutott egy járgány. Nos, ez azóta jelentősen megváltozott.

fotó: a szerző

Most már háztartásonként van legalább egy autó, de az sem meglepő, amikor egy tulajdonos három-négy gépjárművel tarkítja a tömbház környékét. Keszegh Béla polgármester elmondta, hogy az elmúlt húsz évben az autók száma megduplázódott, csak a múlt évben is háromezerrel több terheli a város útjait. A lakótelepek túlzsúfoltak: hivatalos parkolóhelyek hiányában az autósok ott állnak le, ahol éppen találnak annyi helyet, hogy jelentősen ne akadályozzák a forgalmat.

Jelentősen. Fontos szó. Mert tény, hogy hevesebb kormánymozdulatokkal el lehet szlalomozni a mindenhol álló autók mögött-között, ám meglehet, hogy ugyanazt a mozdulatsort már egy tűzoltó vagy mentőautó, esetleg hibaelhárító kocsi vagy építkezési teherautó már nem tudná megoldani.

Komárom városa hát felmérte a terepet, és ahol megoldhatónak látta, a járdák egy részén felfestette a parkolóhelyeket. Melyekből ezáltal egyetlen darabbal sem lett több, csupán most már így hivatalos. Így már nem járhat érte büntetés.

Elégedetlenkedőből nagyon sok van. Mert mindenki csak megoldást akar, minden problémára. Most és azonnal. Hogy vannak dolgok, melyek egész egyszerűen kivitelezhetetlenek úgy, hogy a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon, az a hőzöngőket sosem érdekelte. Ahogyan az sem, hogy logikus és vállalható keretek között mindannyian hozzunk áldozatot azért, hogy a közös létünk Komáromban a lehető legjobb legyen.

fotó: a szerző

Most már csak egyetlen nyitott kérdés maradt: mi lesz az autókkal, melyeknek nem jut jelzett parkolási hely? Tiszta sor: megbüntetik. Igen ám, de a probléma attól még nem szűnik meg. Az autó továbbra is ott lesz, mert kell, mert anélkül manapság már nehéz lenne megoldani.

Elkezdődik majd a lakótelepeken a székjáték: az ügyesebbek leállhatnak, a maradék meg vakarózhat. Mert a logikátlan törvények már csak ilyenek: a már meglévő gondokat botox-szal még alaposabban felturbózzák.

fotó: a szerző