Nem ünnepelték Ficoval a felszabadulást az EU tagországok képviselői, a magyar nagykövet sem volt jelen


A szlovák miniszterelnök április 4-én a Slavín emlékműnél ünnepelte Pozsony felszabadulását, arra emlékezve, hogy 1945-ben ezen a napon vette be a várost a Vörös Hadsereg.

Meghívta az összes, Pozsonyban székelő diplomácia képviselet vezetőit, de csak az orosz, belorusz, kazahsztáni és azerbajdzsáni nagykövetségről jelentek meg. Fico ezt nagyon zokon vette, és többek között elmondta, hogy itt, ezen a helyen több, mint 6500 fiatalember van eltemetve, akik a háború közvetlen befejezése előtt áldozták életüket. Kijelentette, hogy ha őt meghívják a normandiai partraszállás 80. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésre, ő biztosan elmegy, mert számára minden háborúban elesett katona egyformán áldozatnak számít.

Sajnálatát fejezte ki, hogy az EU-tagországok képviselete irracionális okokból maradt távol, és szerinte ez helytelen. Ebben Robert Ficonak igazat kell adnunk, mert a háborúba küldött katonák valóban áldozatok, akármelyik oldalon harcolva estek is el. Azt azonban nem veszi számításba, hogy a második világháború vége nem egyformán érintette a térség országait. Akik kiszabadultak a haláltáborokból és a gettókból, nekik az életet és a felszabadulást jelentette a Vörös Hadsereg bevonulása. A több százezer megerőszakolt nőnek nem, és a málenkij robotra Szibériába hurcolt további százezreknek sem.

fotó: Wikipédia

Természetesen alapvető erkölcsi kötelesség, hogy az elesett katonák méltó nyughelyet kapjanak mindegyik országban. Nekünk, magyaroknak is jólesik, hogy a Don környéki harcokban életüket vesztett honvédek sírhelyét ápolják és fenntartják Oroszországban. Aki ezt nem teszi meg, nem tiszteli az életet és a szabadságot, de az ünneplést nem tehetjük kötelezővé senki számára. Jelen időben pedig nemcsak történelmi, hanem politikai okai is vannak a tartózkodásnak. (Bár a Balti államok képviselői nem mentek el 2005-ben sem Moszkvába a győzelem 60. évfordulóját ünnepelni.)

A világ ma háborús fenyegetéssel néz szembe, ezt a háborút pedig Oroszország kezdte. Az uniós tagországok nagykövetségei nem a történelmi megítélés, hanem az orosz és belorusz képviselet jelenléte miatt utasították vissza a részvételt, még az orosz hatalommal baráti kapcsolatokat ápoló Magyarország nagykövete sem jelent meg. Ugyanis mindennek jelentősége van, és ebben a konfliktusban a magyar politika is tudja, hol a helye.

fotó: Robert Fico facebook oldala/Wikipédia