Első napok az iskolában telefon nélkül


Az elmúlt hetekben egy, a fiatalok életét gyökeresen megváltoztató téma, és annak következményei tartják lázban a magyarországi diákokat. A 245/2024. (VIII. 8.) kormányrendelet kimondja, hogy mind az általános iskolákban, mind a gimnáziumokban a telefon, és egyéb hang- és képrögzítésre alkalmas eszközök használata az intézményben eltöltött idő alatt szigorúan korlátozott. Első hangzásra egy logikus döntésnek tűnhet, hiszen a telefon úgyis csak elvonja a gyerekek figyelmét a tanulásról. De vizsgáljuk meg a témát egy kicsit jobban, budapesti és az agglomerációban tanuló diákok szemszögéből.

A rendelet kimondja, hogy a tanulók ugyan magukkal vihetik eszközeiket az iskolába, de azokat a házirendben meghatározottak szerint szigorúan le kell adniuk, majd a nap végén visszakaphatják. Ilyesfajta korlátozások ismerősen csenghetnek külföldi országok számára, hiszen többek között Franciaországban, Japánban, Hollandiában, bizonyos USA-beli államokban stb. már régebb óta fennállnak a szabályozások. A korlátozások elsődleges célja a jó iskolai légkör fenntartása, és a tanulásra való figyelem összpontosításának segítése. Ugyan tudományos kutatások szólnak arról, hogy a telefonhasználat káros hatással van a fiatalok mentális fejlődésére, koncentrációjára, szociális életére és mentális egészségére, a magyar diákok szerint a korlátozások nem jelentenek ezekre a problémákra direkt megoldást.

Mivel az adott iskola saját maga felelős azért, hogy meghatározza, milyen módon kerülnek az eszközök beszedésre, már az iskolai év első pár napján rengeteg alternatíva jelent meg erre. Erről a Budapesten, és az agglomerációjában tanuló gimnazistákat kérdeztünk. Egy 17 éves lány arról számolt be, miszerint a saját, többségben működésképtelen zárakkal felszerelt iskolai szekrényében kell tárolna mindenkinek a telefonját a tanítási nap végéig. Többen arról meséltek, hogy a gimnáziumuk még nem talált megfelelő módot a törvény betartattatására, így egyelőre a gyerekeknek a táskájukban kell tárolniuk telefonjaikat. Máshol műanyag zacskókban őrzik az eszközöket, vagy osztályonként elkülönített dobozokban a tanári irodákban. Bizarrabb esetek közé tartozik az például, hogy egy iskola tanulóinak fizetniük kell a telefon tárolásra alkalmas szekrények telepítéséért.

A fiatalok különböző social media felületeken fejezik ki álláspontjukat az üggyel kapcsolatban, ami egyhangúan az, hogy ellenzik az új törvényt. Egyre többen állnak melléjük, köztük szülők, tanárok, és civilek. A napokban több tüntetés is zajlott, a legnagyobb szeptember másodikán, amikor a Belügyminisztérium elé vonultak ki diákok kifejezni véleményüket. Kiálltak a Madách Imre Gimnázium volt igazgatója mellett, akit a napokban rúgtak ki, mert nem akarta megfosztani diákjait eszközeiktől.

Az új kormányrendelet ugyan megosztó, a diákok egyértelműsítik a véleményüket, és kiállnak a telefonhasználat mellett. Mivel még nem volt sem idő, sem lehetőség az egységes rendszer működésének kitapasztalására Magyarországon, így bizonytalan az ügy kimenetele, és még korántsem záródott le a telefonhasználat témája az iskolákban.

szerző: Dézsi Bettina

fotó: Freepik