Collegium Humanum: olyan, mint a Maffia (Rodzina Soprani) című film


Collegium Humanum IV.

“Mindent, amit egy állampolgár egy olyan intézménytől kap, amely megszegi a törvényt, és ezért törvénytelenül cselekszik, érvényteleníttetni kell” – mondta a Tudományos és Felsőoktatási Minisztérium vezetője Dariusz Wieczorek miniszter.

A rendőri intézkedések továbbra is folytatódnak a Collegium Humanum „egyetemen”. Ezúttal Rzeszówban, Łódźban és a Mazóviai vajdaságban. A nyomozás a 2018 és 2023 közötti időszakra terjed ki, és a katowicei Országos Ügyészség folytatja le. 

A címben szereplő mondat, miszerint a Collegium Humanum olyan, mint a Soprano sorozat (magyarul „Maffia” címen nézhetjük meg), Maciej Gdula, a Tudományos és Felsőoktatási Minisztérium helyettes-államtitkárától származik, aki mélységes felháborodásának adott hangot a diplomagyár ügyében. „A Collegium Humanum egy sorozat a ‘Soprano család’ stílusában. Megszoktuk, hogy az egyetemeken, mint mindenhol, vannak visszaélések, de ez mégis egy nagyon sötét intézményre hasonlít” – nyilatkozta a helyettes államtitkár a ‘TOK FM Rádió Reggeli’ című műsorában.

A volt rektort újabban azzal is vádolják, hogy több mint ezer bizonyítvány kiállításáért 1 millió feletti zloty kenőpénzt fogadott el. Ezt Karol Borchólski, az Országos Ügyészség ügyésze közölte. Az ügyész szerint nemcsak lengyeleket érint az ügy. 

Pontosabban fogalmazva, a “Rzeczpospolita” című lap megtudta, március 11-én a Katowicei Országos Ügyészség Szervezett Bűnözés és Korrupció Elleni Főosztály Sziléziai Osztályának ügyésze további bűncselekményekkel egészítette ki a Paweł Cz. elleni vádemelésről szóló határozatot. 

A diplomavásárló emberek között vannak politikusok, rendőrök, menedzserek, önkormányzati tisztviselők, sportolók és művészek is. Sokan közülük jelenleg is a társadalmi élet aktív képviselői. 

Ahogyan többször kihangsúlyozták a médiák, éppen ezek a befolyásos emberek tették lehetővé Pawel Cz. számára, hogy évekig jövedelmező üzletet folytasson diplomákkal, posztgraduális diplomákkal, ún. nagydoktori diplomákkal (PhD.) 

A bűnüldözési szervek megállapítottak, hogy “az egyetem tömegesen kereskedett a diplomákkal”. 

Az egyik legsúlyosabb vád – bár nehéz valamiféle „fontossági” sorrendet felállítani – hogy a Lengyelországban csak „Collegium Tumanum”-ként emlegetett (a mennyiség kollégiuma) „egyetem” kenőpénzért kapott bizonyos akkreditációkat minden feltétel teljesítése nélkül. 

És ebbe a minden feltétel nélküli akkreditációba tartozik több, úgynevezett kihelyezett tagozat, valamint a kihelyezett tagozatok kihelyezett tagozatai, illetve a kihelyezett tagozatok kirendeltségei. Többek között ilyen az úgynevezett „pozsonyi kampusz” is, ahol semmiféle kampusz nincs, sem hivatal, sem előadótermek nem léteznek, nincsen címük, fogadóóráik, telefonszámuk, semmilyen elérhetőségük.

Ez azt jelenti, hogy az akkreditációs folyamatnál ettől eltekintettek a lengyel hatóságok (a szlovák hatóságok nem vizsgálják, csak bejelentési kötelezettség van).

Mint ismeretes, hogy az ügyészség éppen ilyen „eltekintések” miatt, azaz korrupció miatt vádat emelt Artur G., a Lengyel Akkreditációs Bizottság Hivatalának igazgatója ellen (450 ezer zlotyt fogadott el Paweł Cz.-től, valamint személyes juttatást feleségének, Marta G.-nek és nővérének az egyetemen való alkalmazása formájában. Marta G. állítólag 276 ezer zlotyt és szintén az egyetemen való állást fogadott el „cserébe” az akkreditációk „intézéséért”.

“Vádak várnak azokra is, akik diplomákat vásároltak vagy ajándékba kaptak, más juttatásokért cserébe. A nyomozók fokozatosan ellenőrzik, hogyan jutottak hozzájuk. Az első ’bűnbűnók’ már előkerültek.”

„Eddig az első néhány ember önként jelentkezett. A többieket szívélyesen hívjuk. Ha maguktól jelentkeznek, mielőtt értük jönnénk, akkor élhetnek a 229. cikkely (1.) bekezdése által biztosított büntethetőségi záradékkal, ami a büntető törvénykönyv 6. paragrafusában szerepel” – mondta a lapnak Jacek Dobrzyński, a különleges szolgálatok koordinációjáért felelős miniszter szóvivője.

Egyelőre a Collegium Humanummal kapcsolatban álló 32 ember ellen emeltek vádat. Az ügyészség a rektor által vezetett szervezett bűnözői csoportról beszél.

Idén 25 ezer diák tanul a Collegium Humanumban 80 oktatóval – ezt Dariusz Wieczorek tudományos és felsőoktatási miniszter mondta az egyetem helyzetéről az RMF FM reggeli beszélgetésében. Hogy 25 ezer diákot milyen formában taníthat 80 oktató, ez természetesen rejtély. 

A botrányos diplomagyár ügyben a nyomozó ügyészség kérésére a bíróság határozatot hozott a vagyonbiztosításról, amely kényszerintézkedés létrehozásával a Collegium Humanumra és más, a gyanúsított Paweł Cz. által vezetett cégekbe (köztük a Humanum Travel) vagyonfelügyelőt neveztek ki. Ezzel az eszközzel az ügyészség rendkívül ritkán jár el.

Ebben az esetben többek között azért, hogy a jelenleg mintegy 25 000 (más adatok szerint 32 – 42 ezer – sokan ugyanis nem szerepelnek az adatbázisban) hallgatót számláló intézmény a rektor, illetve a tulajdonos, letartóztatása után is valamilyen módon működni tudjon ott, ahol az akkreditációt törvényes módon szerezték meg.

A Collegium Humanum – a menedzsmentiskola – tulajdonosa a varsói Humanum Institute for International Studies and Education nevű korlátolt felelősségű társaság, amelyet 2011-ben alapítottak mindössze 5000 zlotys alaptőkével. Tulajdonosa Paweł Cz., elnöke pedig Michał G., aki ellen szintén vádat emeltek.

Wieczorek miniszter rámutatott, hogy a Tudományos és Felsőoktatási Minisztérium már kérte a pénzügyminisztert, hogy tartsanak átfogó vizsgálatot a Collegium Humanumon, mivel az utóbbi egy hónapban számos jelzés érkezett az egyetem pénzügyeivel kapcsolatban. Ugyancsak az Állami Akkreditációs Bizottságtól is kérte az egyetem mindent átfogó, mindenre kiterjedő, pontos és részletes ellenőrzését. 

Ahhoz, hogy rend legyen a felsőoktatásban, a felsőoktatási törvény módosítására lesz szükség. Pontosan azért készítjük ezt elő, hogy megszigorítsuk a rendszert” – mondta Dariusz Wieczorek miniszter a Michał Kolankának adott interjújában

Ha beigazolódnak a Collegium Humanumban folyó bűncselekmény vádjai, akkor bírósági úton kell kérelmezni a diplomák esetleges érvénytelenítését – jelentette ki Dariusz Wieczorek miniszter. 

fotó: FB/CH/canva