Megszámlálhatatlan pozitív hozadéka van az utazásnak, akár kikapcsolódási formaként választjuk évente egyszer-kétszer, akár hobbiszinten rendszeresen fedezünk fel új helyeket. A saját megszokott környezetünkben könnyű beleragadni egy olyan körbe, amiben csak hasonló gondolkodású vagy életmódú emberek vannak. Ez egy idő után a mi világképünket is beszűkítheti, ami ellen tökéletes eszköz az újabb és újabb kultúrák megismerése.
Míg régen akár éveket is spórolni kellett egy-egy útra, manapság nagyon baráti áron lehetséges a világjárás, ha okosan csináljuk. Az airbnb-k, hostelek és last minute repjegyek világában könnyen össze tudunk magunknak is állítani egy útitervet, a lényeg, hogy minél rugalmasabbak legyenek az igényeink. Emellett érdemes megemlíteni a külföldi önkéntesség lehetőségét, mely általában ingyenes szállást és étkezést biztosít napi néhány óra munka elvégzéséért cserébe szinte bármely országban. A fiataloknak ez kitűnő lehetőséget nyújt arra, hogy tapasztalatot szerezzenek a nagyvilágban, és mellette még felelősséget is tanuljanak.
Az emberek elképesztően sokszínűek, minden út során rá lehet csodálkozni a kultúrák közti különbségekre. Minél több helyen járunk, annál nyitottabbak leszünk az újdonság felé. Míg eleinte inkább tolerálni igyekszünk az eltéréseket, később ezeket már kíváncsisággal szemléljük, sőt szinte kutatjuk őket, hogy minél teljesebb képünk alakulhasson ki az adott környezetről. Ez idővel akarva-akaratlanul rajtunk is formál, hiszen a rengeteg impulzus hatására mi sem maradhatunk ugyanazok az emberek, akik az otthonunk biztonságában voltunk.
Sok-sok kihívással és váratlan szituációval találkozhatunk külföldön, főleg, ha egyénileg szervezzük utunkat. A városok közti közlekedés, idegen nyelv használata vagy a szállással adódó nehézségek mind próbára tehetnek minket az adott pillanatban, hosszú távon azonban hatalmas önbizalmat ajándékoznak nekünk. Néhány ilyen nehézség megoldása után szinte nincs az a probléma, amivel ne mernénk szembenézni a hétköznapi életünk során. Hinni fogunk magunkban és a talpraesettségünkben, mindamellett, hogy pár kalandos sztorival is gazdagodunk, amit később büszkén mesélhetünk másoknak.
Minél többet utazunk, annál könnyebben tudunk adaptálódni mások életstílusához. Azonban nem csak alkalmazkodást tanulunk, hanem az önmagunkért való kiállás fontosságát is, hiszen külföldön általában elsősorban önmagunkra számíthatunk, és csak utána mindenki másra. Társas interakcióinkat is a maximumra tudjuk fejleszteni, internacionális ismeretségeket kötve. Ezek mellett pedig a találékonyság, megfelelő konfliktuskezelés és a váratlan helyzetekre való gyors reagálás is azok közé a tulajdonságok közé tartoznak, melyek garantáltan fejlődnek külföldi kiruccanásaink során.
Teljes meggyőződéssel állítom, hogy önmagunk fejlesztése és megismerése érdekében legalább ugyanannyira érdemes utazni, mint a szép tájak, finom ételek és építészeti különlegességek felfedezéséért. Minden hely ad hozzánk valamit, ami a lényünkbe épülhet. Nem véletlen terjedt el David Mitchell mondása mind az utazók, mind az utazni vágyók között: „Utazz olyan messze, hogy találkozhass önmagaddal.”
szerző: Kiss Dóra
fotó: Pixabay