Áruld el, hogyan szeretsz!


Gary Chapman család- és párterapeuta több évtizedes praxisa során arra a felismerésre jutott, hogy az emberek alapvetően öt szeretetnyelvet használnak, azaz a szeretet kifejezésének és befogadásának ötféle módja van. Érdemes tisztában lenni a saját preferenciánkkal, egy kis tanulással pedig rá tudunk hangolódni párunk, gyermekünk, vagy akár barátaink szeretetnyelvére is, tartalmasabb és meghittebb kapcsolatokat kialakítva ezzel.

Sokszor éppen itt csúszik el két fél kommunikációja: mindketten szeretetet közvetítenének a másik felé, azonban nem értik egymás mondandóját. Rengeteg kapcsolat romlik el annak következtében, hogy már nem érzik társuk olyan magas fokú odafigyelését, mint a legelején. Pedig sokszor jelen van, csak épp nem abban a formában, amiben ők várják azt. Hajlamosak vagyunk úgy kimutatni szeretetünket, ahogyan azt mi is szeretnénk kapni – jó tudni azonban, hogy az a nyelv nem mindenki számára egyértelmű.

Elismerő szavak

A dicsérő szavak és az elismerő kijelentések a szeretet hatékony közvetítői. Minél egyszerűbb és közvetlenebb, annál kifejezőbb. A dicséret, bátorítás érintheti a másik külsőjét, cselekedeteit, személyiségét vagy erőfeszítéseit. Mindannyiunk alapvető szükséglete, hogy elismerjék azt, akik vagyunk, és azt, amit csinálunk, néhányan azonban jobban vágynak erre az átlagnál. Ezek az emberek hajlamosak túlvállalni magukat, hogy mások észrevegyék próbálkozásaikat, illetve extravagáns viselkedésformákat követni.  A negatív, becsmérlő szavak mélyen megsebzik őket, akár egy életen át magukkal tudják hordozni fájdalmukat, miközben önbecsülésük hiányával küzdenek.

Minőségi idő

A minőségi idő azt jelenti, hogy osztatlan figyelmet szentelünk valakinek, aki ebből érzékeli odafigyelésünket és szeretetünket. Ez jelenthet közös tevékenységet, mely neki vagy mindkettőnknek sokat jelent, vagy egy mély beszélgetést, mely közben csak egymásra figyelünk, minden zavaró tényezőt kizárva. A minőségi idő lényege az együttlét, a tevékenység közben csupán eszköz, közvetítő közeg. Akiknek ez az elsődleges szeretetnyelve, azok könnyen elfelejtik mit mondtak nekik az emberek, azt azonban sosem, hogy mit tettek. A közös élményeket elraktározzák emlékeikben, és a rájuk szánt idővel azonosítják a törődést.

Ajándékozás

Az ajándék kézzel fogható jele lehet annak, hogy valaki ránk gondolt, így ezek a látható jelképek némelyek számára különösen fontos jelentéssel bírnak. Sokszor nem az érték a mérvadó, inkább a figyelmesség, és a felemelő érzés, hogy valamiről ő jutott eszünkbe, amit megláttunk a boltok polcain. Ezeknél az embereknél az apróságok gyakran többet jelentenek, mint a szavak vagy tettek, és ők is általában ajándékokkal hálálják meg odafigyelésünket.

Szívességek

Akiknek a szívességek az elsődleges szeretetnyelvük, nekik a tettek többet mondanak minden szónál. A szívességekhez idő, figyelmesség és igyekezet kell, hiszen ismernünk kell a másikat ahhoz, hogy tudjuk, milyen segítséget fogadna szívesen. Lehet, hogy a házimunka rá eső részének elvégzésével tudjuk kifejezni felé legjobban érzéseinket, a kocsijuk lemosásában vagy a vacsorakészítésben való segédkezésben. Akkor érzik igazán, hogy szeretve vannak, ha mindezt kérés nélkül teljesítjük, hiszen az a feltétlen odafigyelésünket közvetíti feléjük.

Testi érintés

Egyik legközismertebb szeretetnyelvünk a testi érintés, hiszen belénk van kódolva, hogy fizikailag közel szeretjük magunkhoz tudni szeretteinket. Akik fokozottan vágynak erre, azoknak a testi érintés sokkal kifejezőbb, mint a szavak. Ha valaki távolságot tart tőlük, azt érzelmileg is távolinak érzékelik. Gyakran a legapróbb mozdulatokból érzik a legnagyobb szeretetet, legyen az egy simítás, egy apró puszi vagy egy futó ölelés. Sóvárognak társuk gyengéd érintése után, és semmilyen ajándék, tett vagy szó nem képes helyettesíteni azt számukra.

Szeretetnyelveink legtöbbször kombinálva vannak jelen életünkben, azonban általában van egy kiemelkedő, amin keresztül a leghatékonyabban tudjuk befogadni a szeretetet. Érdemes kitapasztalni ezt magunkon és környezetünkön is, és időről időre a saját nyelvén hozzászólni a másikhoz, ezzel garantálva, hogy megértse felé irányuló érzéseinket.

szerző: Kiss Dóra

fotó: Pixabay