Szeretek elmélkedni, véleményezni és gondolkodni. Néha megakad a szemem egy-egy gondolaton és nem tudom kiverni a fejemből. Ahogy görgettem a Facebookot szembejött velem a következő idézet: „a büszkeség falakat, az alázat hidakat épít”. Elmélkedjünk együtt most ezen.
Az emberi lélek összetett. Gondolatok és érzések bonyolult hálójából áll az egész és ebbe a hálóba tartozik a büszkeség és az alázat is. Mindkét tulajdonság formálja a személyiséget és kihatással van a társadalmi kapcsolatokra, interakciókra. De, mint látjuk a két mentalitás merőben eltér egymástól és az idézet pont ennek a kettősségére próbálja rávezeti az olvasót. Büszkeségünk megélését segítheti az egészséges önbecsülés és önbizalom, de a túlzott önbecsülés egészségtelen. Itt is igaz lehet a minden jó csak mértékkel elv. Amikor valaki büszke valamire, az azt jelenti, hogy elégedett a saját teljesítményével vagy tulajdonságaival, és ezt ki is mutatja mások felé. Azonban a túlzott büszkeség falakat emelhet, melyek elszigetelik az embert a külvilágtól. Ha belegondolunk egyetérthetünk, hogy egy arrogáns emberrel nem szívesen ülünk le kávézni szabad perceinkben. Az alázat ennek pont az ellentéte. Ezek az emberek megértik önmagukat, tudják, hogy melyik polcon van a helyük, de megvan a kellő önbizalmuk is. Az alázatot nem szabad azonban összetéveszteni a kishitűséggel, önbizalomhiánnyal. Ezek a személyek empatikusak, megérti a többiek nézőpontját és képesek az együttműködésre.
Az idézet mélyebb üzenete tehát, hogy a büszkeség és az alázat között a fő különbség a saját gondolkodásunk és belső tulajdonságaink. Az alázat és a megbecsülés gyakran többet ér mint a büszkeség és az önteltség.
