Vitaminpótlás: szükséges, de nem mindig


Mindannyian hallottunk már a vitaminokról, és arról, hogy milyen fontosak számunkra. Egy kiegyensúlyozott étrenddel a legtöbb vitamin természetes úton bevihető. Felvetődhet tehát a kérdés, hogy szükséges-e kiegészítőket szedni? A válasz elég összetett, és orvostanhallgatói szemmel szeretnék segíteni a döntésben.

A vitaminok olyan létfontosságú szerves molekulák, amelyeket mi nem tudunk kielégítő mennyiségben előállítani. Ezért szükséges a pótlásuk. Az energiatartalmuk nem fontos, de a biológiai hatásuk annál inkább. Két csoportjuk van: zsíroldékony (A, D, E, K) és vízoldékony (B, C) vitaminok. Az előbbi kiválasztását a máj és az epe végzi, az utóbbiét pedig a vese. Megemlíteném a nyomelemeket is, amik olyan elemek, amit a szervezetünk csak nagyon kis mennyiségben tartalmaz. Ilyen például a vas, jód, cink, réz, fluor és mások.

A C-vitamin az egyik leggyakrabban szedett vitaminok közé tartozik. Hiányában leginkább a fogágyi vérzések és az immunrendszer gyengülése észlelhető. Nem ajánlott azonban túl sokat sem szedni belőle. Napi szükségletünk körülbelül 75 mg/nap, ehhez képest a legtöbb tabletta 2000 mg-ot is tartalmazhat belőle. A vese hatékonyan tud tőle megszabadulni, viszont hosszabb távon vesekőhöz, emésztési problémákhoz vezethet. Természetes módon zöldségekkel, gyümölcsökkel és savanyúkáposztával vihetjük be.

A D-vitamin hiányát a csontjaink érzik meg legjobban, de itt is jelentős az immunrendszer gyengesége. Beviteléhez tejet és tejtermékeket fogyasszunk. A B-vitaminok különböző húsokban találhatóak meg, ezért a vegetáriánusoknak kifejezetten figyelniük kell a pótlásukra. A máj emellett A-vitaminban is nagyon gazdag – ez a vitamin a látásért felel.

Mikor lehet szükség a vitaminok pótlására? Vannak olyan élethelyzetek, amikor valóban érdemes megtámogatni szervezetünket plusz segítséggel. Ilyen az időskor valamint olyan krónikus betegségek amikor az élelmiszerekből való felszívódás csökken. A terhesség, szoptatás alatt, illetve az intenzív sportolást végzőknek is fokozott az igénye. A D-vitamin pótlása a téli hónapokban indokolt.

Mint az élet sok területén, itt is az egyensúly a legfontosabb. Nem szükséges hosszasan, nagy mennyiségben szedni a táplálékkiegészítőket, mert akár visszafelé is elsülhet. Természetesen mindig az a legjobb és legtisztább, ha orvosunk utasításait követjük. Bátran érdeklődjünk a megfelelő vitaminpótlásról.

fotó: Pixabay