Traumafeldolgozás – A logoterápia


Az életben mindannyiunkat érnek tragédiák, akár fizikai, érzelmi, vagy mentális síkon jelentkezzenek a tüneteink. Trauma esetén a test, vagy a lélek megsérül, melyet gondos munkával lehet begyógyítani. Azonban a lényeg az, hogy elkezdjünk foglalkozni ezekkel a sebeinkkel, hiszen nem csak magunkat oldjuk fel és előzzük meg a későbbi nehézségeink láncolatát, de megakadályozhatjuk a transzgenerációs átadást is gyermekeinknek.

A traumafeldolgozás egyik fajtája a logoterápia, ami egy értelemközpontú pszichoterápia, melyet Viktor E. Frankl neurológus alkotott meg. A logotrápia különbsége a többi traumafeldolgozó technikával ellentétben az, hogy első sorban nem a múltat boncolgatja, hanem a jelennel foglalkozik és a jövőre épít.

Azon a síkon avatkoznak be a terapeuták, ahol a probléma van, legyen az testi, vagy lelki. Segít megtalálni, rávezetni arra, hogy az életünknek értelmet találjunk, célokat tűzzünk ki és el is induljunk az úton, még a válságos időkben is.

A szabadság és a felelősség kéz a kézben jár, a terápia segít benne, hogy ismét felelősséget tudjunk vállalni saját életünkért, hogy aztán szabaddá válhassunk. Hiszen általában a legnagyobb korlát, ami a szabadságtól elzár minket, azok a saját gondolataink, amiket viszont fel lehet oldani és át lehet formálni.

Viktor E. Frankl számos könyvet jelentetett meg a témával kapcsolatban, például a Mégis mondj igent az életre, Az élet értelméről, vagy a Van miért élni címekkel.

S egy tőle vett idézettel szeretnék mindenkit bíztatni arra, hogy induljon el a gyógyulás útján:

„Minden elvehetnek tőle (az embertől), kivéve az utolsó emberi jogot: hogy megválassza a magatartását meghatározott körülmények sorozata közepette, hogy megválassza a saját útját. (…) mindig megválaszthatod a magatartásodat, hogy hogyan állsz a szenvedéshez.”

fotó: Pixabay