Tévhitek a megfázásról


Egyértelmű, hogy az ősszel beköszöntő hideg idő okozza a megfázást. Vagy mégsem? Ez az állítás nem teljesen fedi az igazságot. A nátha körül számos tévhit kering, amire orvostanhallgatóként szeretném felhívni a figyelmet.

A hidegebb időszakok valóban elősegítik a megfázást, de önmagában ez félrevezető kifejezés. Ugyanis, nem a hideg miatt jönnek elő a tünetek, és senki nem fog megfázni a tőle. A nátháért csak és kizárólag a kórokozók a felelősek, amit másoktól kaphatunk el. Ebben az időszakban könnyebb dolguk van abban, hogy megfertőzzenek minket. Egyrészt ilyenkor több időt töltünk zárt terekben, közelebb kerülve egymáshoz. Másrészt a hideg levegő kiszárítja az orrunkban lévő nyálkahártyát, ami normál esetben egy természetes védőgátat tart fent, és kiszűri a kórokozókat. A fűtés szezon tovább súlyosbítja a problémát, hiszen fokozza ezt a szárító hatást. Így a hideg csak közvetett módon járul hozzá a náthához.

Gyakori félreértés, hogy megfázás esetén antibiotikumot kell szedni. Sajnos ez általában nem okoz javulást, mivel a náthát túlnyomó részben vírusok okozzák. Ellenük pedig semmit sem ér az antibiotikumos terápia. A felesleges használattal pedig az antibiotikum rezisztenciát kockáztatjuk, ami napjaink egyik legnagyobb problémája. A náthára csak tüneti kezelés létezik, nem igazán lehet gyógyszeresen kezelni.

A házi praktikák segítségünkre lehetnek a tünetek enyhítésében, de a folyamatot felgyorsítani ezek sem fogják. Felesleges vöröshagymát kötni a talpunkra vagy az éjjeliszekrényünkre helyezni. Egy gyömbéres-mézes tea viszont kellemes kiegészítése lehet a kezelésnek.

Nincs elegendő bizonyíték arra sem, hogy a mértéktelen C-vitamin fogyasztás megvédene az őszi meghűléstől. Bár az immunrendszer támogatásában fontos szerepe van, felesleges hosszútávon nagy mennyiségben szedni. A szervezetünk nem fog többet felhasználni a kelleténél, a maradék pedig vizelettel távozik.  

A fentebb említetteken kívül természetesen előfordul még jó pár tévhit. A vírusok által okozott náthának tehát a tüneteit kezeljük, fogyasszunk sok folyadékot, és pihenjünk sokat! Persze enyhébb megfázás esetén a mozgást sem kell hanyagolni. Sajnos ennél többet nem igazán tehetünk, hogy a körülbelül egy hetes betegség lefolyását meggyorsítsuk.

fotó: Freepik