„Testünk a kert, akaratunk a kertész.” – William Shakespeare


A csontritkulás és az ízületi fájdalmak sok idős ember életét megkeserítik, ám gyakran csak akkor törődünk vele, ha már megtörtént a baj: egy csonttörés, elesés vagy az elviselhetetlen fájdalom ébreszt rá, hogy nagy a gond. Pedig sokat tehetünk a fájdalom megelőzéséért és a fájdalom megszüntetéséért.

Ahogy az emberek egyre hosszabb ideig élnek és egyre kevesebbet mozognak, a csontritkulás mind gyakoribbá válik. A betegség főleg nőket érint, bár sok férfi is szenved csontritkulásban.

Csontjainak tömege az életünk során folyamatosan csökken. A csontokban raktározott kalcium  a véráram útján távozik, de vissza is pótlódik. Fiatalkorban a pótlás sebessége megegyezik a fogyáséval, de később már több kalciumot veszítünk csontjainkból, mint amennyi visszaépül. A betegségben szenvedőknél oda vezethet, hogy már kisebb esések után is eltörhetnek a csontjaink. E tekintetben a gerinc, csuklók és a csípő a leginkább veszélyeztetettek.

A csontritkulás megelőzéséhez nélkülözhetetlen, hogy már gyermekkorban erős és egészséges csontozat alakuljon ki. Noha csontjaink potenciális erősségét és magasságát a génjeink határozzák meg. Nagymértékben befolyásolják az életmódbeli tényezők, hogy fiatal korunkban mennyi csontot teszünk félre a „csontbankban”, és később mennyit tudunk megőrizni belőle.

 A csontjainak egészséges fejlődéséhez kiegyensúlyozott, kalciumban gazdag étrendre van szükség, mely vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz. A legjobb kalciumforrások a tejtermékek, például a sajtok és a joghurt. Az egyéb források közül említést érdemelnek a zöld levélzöldségek, a bab, a csontos halak és az aszalt gyümölcsök.

Szervezetünknek a kalcium felszívódásához D-vitaminra is szüksége van. E vitamin nagy része a bőrt erő napfény hatására a szervezetben termelődik, de megtalálható például a tojásban és az olajos halakban, valamint egyes vitaminnal dúsított margarinokban is.

Rendkívül fontos a megfelelő testmozgás. A csontoknak is árt, ha nem használjuk őket. Rendszeres gyakorlatokra van szükségünk, amely megterheli őket és megdolgoztatja az izmokat – ennek hatására a csontok is erősebbé válnak. A csontépítés szempontjából hasznos testedzés például a futás, az aerobik, a tenisz vagy a tempós séta. Próbáljunk meg mozogni hetente legalább háromszor húsz percet. 

A csontritkulás kockázatát növelheti: a dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás és sóbevitel, férfiaknál az alacsony tesztoszteronszint, túlzott fogyókúrázás, korai klimax.

Gyakran tünetmentes, és csak akkor fedezzük fel, ha eltört egy csont. Figyelmeztető jelek lehetnek a hátfájás, a mozgáscsökkenés, csípőizület fájdalma és néha a görnyedt testtartás. A csontritkulás sajnos visszafordíthatatlan állapot, amely megfelelő kezelés nélkül tovább rosszabbodik.

A csontritkulás orvosi kezelésének a célja, hogy lelassítja a csontok további gyengülését.

A kiegészítő kezelések nem növelik a csontsűrűséget, de segíthetnek a fájdalom enyhítésében. A manipulációs kezeléseket, mint például a – kiropraktika vagy csontkovácsolás – módszereit csak rendkívül óvatosan szabad alkalmazni. Ha egy friss törés után heves fájdalom lép fel, akupunktúrás kezeléssel megakadályozható, hogy az idegek fájdalomjelzést küldjenek az ágyba, illetve serkenthető az endorfinok (természetes fájdalomcsillapítók) termelése.

A feszültség kiválóan enyhíthető masszázzsal (illóolajokkal vagy anélkül). A merev izmok és a nehezen működő ízületek ellazítására igen hatékony lehet a hidroterápia, azaz a vízben (testmeleg) végzett gyógytorna is.  

A csontritkulás önmagában nem életveszélyes állapot. A megfelelő kezelés gátolja a további csontvesztést, a krónikus fájdalom kezelése pedig sokat javíthat a betegségben szenvedők életminőségén. Vannak olyan kockázati tényezők, amelyeket kontrollálhatunk. Ilyenek az étrend és a testmozgás. A csontvesztés lelassítható, sőt egyes tanulmányok szerint meg is fordítható. Ehhez tényleges elhatározás és kitartás kell. 

Sétáljon, gyalogoljon, sportoljon amikor csak teheti!

Jó egészséget kívánok!

Húštava Adrienn – rehabilitációs terapeuta

fotók: pixabay