Az évszázad végére a jelenlegi szint duplájára emelkedhet az időskori függőségi ráta országunkban. Ez hatalmas kihívást jelent a nyugdíjrendszerre nézve.
Az Európai Unióban az évszázad végére 59,7 százalékra emelkedhet, vagyis a 2023-as adatokhoz (33,3%) viszonyítva csaknem megduplázódhat az időskori függőségi ráta – derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) előrejelzéséből.
Az időskori függőségi ráta a népesség öregedésének mérésére alkalmazott egyik jelzőszám, amely a 15-64 évesekre jutó idősek (65 év felettiek) arányát mutatja. A statisztikusok szerint az elkövetkezendő évtizedekben gyors ütemben folytatódik az uniós lakosság elöregedése.
2023-ban Szlovákiában 26,7 százalékos időskori függőségi rátát mértek, ez volt a harmadik legalacsonyabb arány az EU-ban. 2100-ra országunkban várhatóan több mint a kétszeresége (56,7%) emelkedik a mutató értéke, uniós viszonylatban ez az ötödik legalacsonyabb rátának számítana.
Az előrejelzés szerint az EU tagállamai közül az évszázad végén Máltán (68,2%), Litvániában (66,2%), Olaszországban (65,7%), Finnországban (64,8%) és Spanyolországban (64,3%) okoz majd a legnagyobb problémát a népesség elöregedése. Ezzel szemben Csehországban (54,1%), Svédországban (54,8%), Magyarországon (55,2%) és Cipruson (55,6%) emelkedik a legenyhébb mértékben az időskori függőségi ráta, azonban ezekben az országokban is átlépi az 50 százalékos szintet. A visegrádi országok közül mindössze Lengyelországban öregszik el a lakosság az uniós átlagnál gyorsabb ütemben az előrejelzések szerint.
Fotó: pexels