Meglepően kedvező helyen végzett Magyarország, Lengyelország és Szlovákia a lakhatási nehézségekkel küzdők arányának tekintetében az uniós ranglistán.
2023-ban az Európai Unió 16 év feletti lakosainak 4,9 százaléka nyilatkozta azt, hogy élete során küzdött már lakhatási nehézségekkel (tehát nem volt saját otthona, és arra kényszerült, hogy ideiglenes szálláshelyen éljen). A szegénység által veszélyeztetettek körében 8,5 százalékos rátát mértek, derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) nemrégiben közzétett adataiból.
Szlovákiában a lakosok 1,3 százaléka szembesült már életében lakhatási nehézségekkel, ez a negyedik legalacsonyabb ráta az EU-ban. A szegénység és társadalmi kirekesztettség kockázatának kitettek esetében 4,1 százalékos arányt jegyeztek fel. Az elmúlt egy évben országunk népességének 1,1 százaléka küzdött efféle problémákkal, a veszélyeztetettek körében 3,3 százalékos rátát mértek.
Az Európai Unión belül Cipruson (11,2%), Finnországban (10,8%), Dániában (9,4%), valamint Svédországban és Franciaországban (mindkettő 9,1%) volt a legmagasabb azoknak a lakosoknak az aránya, akik életük során lakhatási problémákkal szembesültek. Ezzel szemben Magyarországon (0,8%), Lengyelországban (0,8%), Olaszországban (1,2%), Szlovákiában (1,3%) és Bulgáriában (1,5%) alakult a legalacsonyabb szinten a mutató értéke.
fotó: pexels