A tavalyi évben országunkban százból csaknem kilenc ember élt olyan háztartásban, ahol nem tudták törleszteni a jelzáloghitelt, késtek a lakbérrel, vagy éppen a közüzemi számlák befizetésével.
2022-ben az Európai Unióban a lakosok 9,2 százaléka nem tudta időben törleszteni a jelzáloghitelt, fizetni a lakbért vagy a közüzemi számlákat. Szlovákiában a lakosok 8,3 százalékának volt tartozása a lakhatási kiadásokkal összefüggésben, derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) nemrégiben közzétett jelentéséből.
Az uniós tagállamok közül Görögországban (45,5%) küzdöttek efféle problémákkal a messze a legmagasabb arányban a lakosok, csaknem minden második ember késett a befizetésekkel. Magas volt ez a ráta Bulgáriában (19,9%) és Romániában (18,4%) is. Ezzel szemben Csehországban (2,7%), Hollandiában (2,9%), Belgiumban (4,2%) és Ausztriában (4,7%) jegyezték fel a legalacsonyabb arányt.
Régiónkon belül Magyarországon (10,3%) késtek arányaiban a legtöbben a jelzáloghitelek törlesztésével, vagy a rezsiszámlák befizetésével. Szlovákia ugyan egy hajszálnyival az uniós átlag alatt végzett a rangsorban, azonban a V4-ek közül országunkban volt a második legmagasabb ez a ráta. Lengyelországban 6 százalékos arányt mértek. Csehország uniós és regionális szinten is a legkedvezőbb helyen végzett.
Országunkban egyébként 2021-ben még mindössze 6,3 százalékos arányt jegyeztek fel, egy év alatt tehát jelentősen romlott a helyzet, 2 százalékpontos növekedést mutattak ki. Szlovákiára vonatkozóan már a 2023-as adatok is elérhetőek, a tavalyi évben már a lakosok 8,8 százaléka élt olyan háztartásban, ahol késtek a hiteltörlesztéssel, a lakbérrel vagy a rezsiszámlák befizetése okozott problémát.
fotó: pexels