Százból több mint három szlovákiai lakos nem jut hozzá a szükséges egészségügyi ellátáshoz anyagi okokból, a hosszú várólisták miatt, vagy mert túl messzire kéne utazniuk a kezeléshez.
2023-ban Szlovákiában átlagosan a 16 év feletti lakosok 3,2 százaléka szenvedett saját bevallása szerint kielégítetlen egészségügyi szükségletektől, derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) nemrégiben közzétett jelentéséből. Három fő okot vizsgáltak: a páciensek nem tudták volna megtéríteni a kezelés költségeit, túl hosszúak voltak a várólisták, vagy túlzottan messzire kellett volna utazniuk.
Az uniós tagállamok között mély volt a szakadék ezen a téren: Észtországban (12,9%) és Görögországban (11,6%) a lakosok több mint tizede nem jutott hozzá a szükséges ellátáshoz. Ezzel szemben Cipruson (0,1%), Németországban (0,2%), Hollandiában (0,3%), Csehországban (0,4%) és Ausztriában (0,6%) is egy százalék alatt alakult ez a ráta.
Régiónkon belül Lengyelországban (3,6%) volt a legmagasabb a kielégítetlen egészségügyi szükségletektől szenvedők aránya, míg Csehországban küzdöttek a legkevesebben efféle problémákkal. Magyarországon 1 százalékos, Szlovákiában pedig 3,2 százalékos rátát jegyeztek fel. Országunkban egyébként az elmúlt évtizeden belül mindössze 2020-ban, a koronavírus-járvány kitörése idején volt olyan magas ez a ráta, mint 2023-ban.
fotó: pexels