„Az igazi felsőoktatásban nem is a katedrán kell átadni az anyagot, hanem munka közben, együtt dolgozva a diákokkal.” – vallotta Pungor Ernő.
Pungor Ernő (1923 – 2007), a kivételes vegyészmérnök és kutató, életével és munkásságával példaértékű alakja a magyar tudománynak. Vas megyei szülőfaluja, Vasszécseny, nem kínált túl sok lehetőséget a fiatal Ernőnek, mégis kitartásával és szenvedélyével végigjárta azt az utat, amely a világkémiában is nevéhez fűződő elismeréshez vezetett.
Élete falun kezdődött, ahol Pungor József földművesként nevelte családját. Ernő szülei, bár aggodalmaskodtak a földdel kapcsolatban, támogatták fiuk vágyát a továbbtanulásra. Szombathelyen kezdte meg tanulmányait, ahol nemcsak a gimnáziumban, hanem cserkészként is aktív volt. Már 13 évesen vállalt tanítványokat, hogy anyagi lehetőségeket teremtsen meg a továbbtanulásához.
Az egyetemi évek nem voltak könnyűek, a háborús idők kihívások elé állították. Pungor Ernő azonban kitartott, még angol nyelvtudását is autodidakta módon sajátította el, megmutatva, hogy a kitartás és az elhivatottság mindenen felülkerekedhet.
Kutatói pályája során Pungor Ernő nem csupán a tudomány terén, hanem a család és az oktatás színterén is jeleskedett. A vegyipari egyetemeken tanszékvezetőként és dékánként tevékenykedett, miközben kimagasló kutatási eredményeket ért el az ionszelektív elektródok terén. Az internacionalizmus hívévé vált, szoros együttműködéseket alakított ki külföldi intézményekkel.
A Magyar Tudományos Akadémia tagjaként és későbbi miniszterként is a tudomány iránti elkötelezettségét mutatta be. A rendszerváltás után is a tudományos fejlesztés és kutatás területén tevékenykedett, vezető pozíciókat töltött be.
Pungor Ernő életét és munkásságát számos elismerés koronázta meg, beleértve az Akadémiai Aranyérmet, a Gábor Dénes díjat, valamint a Magyar Köztársasági Érdemrend közép- és nagykeresztjét. A szülőfaluja, Vasszécseny díszpolgárává választása is jelzi, mennyire büszke volt származására és gyökereire.
Az emlékének méltó megőrzése érdekében létrehozták a Pungor Ernő-díjat, amely minden évben azokat a 45 év alatti kémiai kutatókat ismeri el, akik kiemelkedő eredményeket értek el. Pungor Ernő életműve, példamutatása és szavai azt üzenik, hogy az igazi felsőoktatás nemcsak az anyagátadásban rejlik, hanem az együttműködésben, a tudás és tapasztalat megosztásában is.
“Nem egyetlen pillanat alatt lesz feltalálóvá az ember. Ez is folyamat.Társadalmi, gazdasági és helyi igény váltja ki a folyamatot, a pillanatot.” /P.E./
Fotó: fb, freepik