A Rákóczi Szövetség tizenkét érvet sorolt fel, ami a magyar iskolaválasztás mellett tör pálcát. Megemlítették, hogy az évszázadokon keresztül továbbadott magyar nyelv és kultúra olyan értékek, melyeket megőrizni erkölcsi kötelességünk.
Figyelmeztet, hogy a magyar iskola a magyar közösség megmaradásának záloga. Identitást ad a gyermeknek, és biztos pontot: a magyar iskolában biztosan megtanulja a magyar nyelvet, elsajátítja a magyar kultúrát (hozzátéve, hogy ezeket más tanítási nyelvű iskolákban egyáltalán nem tanítják, nem hirdetik). Érvényesülésben is többletet ad, hiszen két nyelvet, két kultúrát oktat egyszerre. Az ismeretek megszerzésének leghatékonyabb módszere, ha a gyermek anyanyelvén sajátíthatja el azokat. A felvidéki magyar iskolák jelentős hányada nemcsak versenyképes a szlovák iskolákkal, hanem sok esetben felük is múlják azokat. A magyar iskolákban tanuló diákok nagy része Magyarországon tanul tovább, amihez éppen a magyar iskola biztosítja a megfelelő alapokat. A Rákóczi Szövetség Kárpát-medencei programjai a magyar iskolát látogatók számára elérhetőek, valamint minden magyar iskolában tanulmányait kezdő gyermek ajándék iskolatáskában és ösztöndíjban részesül.
A szervezet tehát igyekszik a legszélesebb körben felhívni a szülők figyelmét az iskolaválasztás fontosságára, és próbálja terelgetni is őket a helyes út felé. Hogy azonban ne csak papíron vagy az internet segítségével szólítsa meg az iskolaválasztás előtt állókat, családi foglalkozásokat szerveznek az óvodásoknak és családjaiknak, legutóbb épp Dunaszerdahelyen és Somorján.
A Csaplár Benedek Városi Művelődési Központot gyorsan belakták a gyermekek. Több asztalnál kézműves foglalkozások várták őket, ráadásul ez már az ünnepre való készülődésről szólt, ugyanis lehetett kokárdát készíteni színes papírmaséból, színezni is lehetett, majd kivágni ezt a gyönyörű magyar jelképet. Fénylő matricatetoválást is szerezhettek a kicsik, aki pedig arra vágyott, hogy a tükörből egy teljesen új ember tekintsen rá vissza, beülhetett az arcfestő hölgyek székébe, akik pillanatok alatt varázsoltak királykisasszonyokat, állatkákat, mágikus lényeket a gyerekek arcára. Énekes, táncos foglalkozáson is részt vehettek a Csaplárba érkezők: az aulában javában szólt a magyar népzene, körtánc és alaplépések következtek, bemutatva a legkisebbeknek magyar hagyományaink talán legcsodásabb világát. A délután vagy kora este fő attrakciója az Alma zenekar fellépése volt, akik nemcsak a gyerekeket varázsolták el, hanem bizony a szülők sem tudtak egykedvűen ülve maradni a helyükön.
Áprilisban esedékes az iskolaválasztás, remélhetőleg folytatódik a néhány éves tendencia, amikor ismét növekedni kezdett a magyar iskolába iratkozók aránya.
fotó: a szerző