Még mindig iszonyú mély a nemek közti bérszakadék


Országunkban még mindig jóval alacsonyabb a nők átlagos órabére a férfiakénál, 2020 után ráadásul romlott a helyzet. Szlovákia pocsék helyen végezett az uniós rangsorban, Csehországban is siralmas a helyzet ezen a téren.

2022-ben az Európai Unióban a nők bruttó átlagos órabére 12,7 százalékkal volt alacsonyabb a férfiakénál. Az euróövezetben 13,2 százalékos eltérést mutattak ki, derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) nemrégiben közzétett adataiból.

Az EU tagállamai közül Észtországban (21,3%) volt a legmélyebb a nemek közti bérszakadék, emellett Ausztriában (18,4%), Csehországban (17,9%), valamint Szlovákiában és Németországban (mindkettő 17,7%) is magas volt ez a ráta. Mindössze egyetlen uniós tagállamban kerestek többet a nők, mint a férfiak, mégpedig Luxemburgban (-0,7%). Viszonylag alacsony volt a nemek közti eltérés a bérek tekintetében Olaszországban (4,3%), Romániában (4,5%) és Belgiumban (5%).

fotó: pexels

Régiónkon belül Lengyelországban (7,8) volt a legkisebb a nemek közti bérszakadék, a V4-ek közül ez az egyetlen ország, amely az uniós átlag alatt végzett a rangsorban. Csehországban mutatták ki a harmadik, Szlovákiában pedig a negyedik legjelentősebb különbséget, ugyanakkor Magyarországon (17,5%) sem volt sokkal jobb a helyzet.

Az elmúlt években országunkban 2017-ben (20,1%) volt a legjelentősebb a nők és férfiak átlagos órabére közti különbség. 2020-ra 15,8 százalékra csökkent ez a ráta, ezután azonban ismét romlott a helyzet, 2022-re már 17,7 százalékra emelkedett a mutató értéke.

fotó: pexels