Mutatjuk, mennyire szállt el az élelmiszerek és gyógyszerek ára


Kíváncsi rá, mennyivel drágultak 2020 óta az élelmiszerek, a gyógyszerek és vitaminok, valamint a drogériai termékek Szlovákiában és Magyarországon? Mutatjuk a számokat.

Idén májusban éves szinten 2,7 százalékkal drágultak a termékek és szolgáltatások az Európai Unióban. Szlovákiában 2,6 százalékos, míg Magyarországon 3,9 százalékos éves inflációt mértek, derült ki az Eurostat adataiból.

2020 elejétől 2021 decemberében jegyeztek fel először 5 százalék feletti rátát országunkban, ezután fokozatosan gyorsult az infláció Szlovákiában, 2022 áprilisában már meghaladta a 10 százalékot, 2023 februárjában pedig 15,4 százalékon tetőzött. Ezután fokozatosan enyhült a drágulás mértéke. Magyarországon a vizsgált időszakon belül szintén tavaly februárban jegyezték fel a legmagasabb (25,8 százalékos) rátát. 

Az élelmiszerek és alkoholmentes italok ára idén májusban az EU-ban 1,6 százalékkal, Szlovákiában pedig 0,7 százalékkal emelkedett éves szinten, míg Magyarországon 1,4 százalékos csökkenést jegyeztek fel.

Országunkban 2022 márciusától 10 százalék feletti, 2022 augusztusától pedig 20 százalék feletti áremelkedést mértek éves viszonylatban. Az élelmiszerek inflációja 2023 márciusában 28,2 százalékon tetőzött Szlovákiában. Magyarországon 2022 decemberében ment végbe a legbrutálisabb drágulás ezen a téren, ekkor 47,9 százalékos rátát jegyeztek fel. 

A gyógyszertári termékek idén májusban az unióban átlagosan 5,1 százalékkal, Szlovákiában 6,5 százalékkal, míg Magyarországon 6,9 százalékkal drágultak. A gyógyszertárakban kapható készítmények ára hazánkban 2023 áprilisában (9,1%), míg Magyarországon idén januárban (8,2%) emelkedett a legjelentősebb mértékben.

A higiéniai termékek és kozmetikumok esetében májusban az EU-ban 1,1 százalékos, Szlovákiában 1,3 százalékos, Magyarországon pedig 2,2 százalékos inflációs rátát mértek. A drogériákban kapható termékek ára országunkban 2023 februárjában (20,5%) szállt el a leginkább, míg Magyarországon 2023 januárjában volt a legmagasabb ez a ráta 2020 eleje és 2024 májusa között.

Az uniós átlag alapján az élelmiszerek, a gyógyszerek és vitaminok, valamint a drogériai termékek inflációja is mérsékeltebb volt az elmúlt időszakban, mint Szlovákiában, ugyanakkor Magyarországon még durvábban elszálltak az árak.

Cikksorozatunkban azt vizsgáljuk majd, mit is jelent ez a drágulás a gyakorlatban. Megnézzük, valóban olcsóbban szerezhetjük-e be ugyanazokat a termékeket Szlovákiában, mint Magyarországon. Összevetjük az alapélelmiszerek, a drogériai termékek és a vény nélkül kapható gyógyszerek és vitaminok árait.

fotó: Pexels