Mutatjuk, hogy áll Szlovákia az újrahasznosítás terén


2023-ban az Európai Unióban felhasznált anyagok 11,8 százaléka származott újrahasznosított forrásokból. Ezt a mutatót „körkörös anyagfelhasználási aránynak” vagy „körforgási aránynak” nevezik, és az újrahasznosított anyagok részarányát méri az összes anyagfelhasználásban. 

A 2022-es adatokhoz képest a körforgási arány 0,3 százalékponttal nőtt az EU-ban a tavalyi évben, ezzel elérve az eddigi legmagasabb értéket, derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) nemrégiben közzétett adataiból.

A múlt évben Szlovákiában 10,6 százalékos rátát jegyeztek fel, országunk tehát egy hajszálnyival az uniós átlag alatt végzett a rangsorban.

Az EU tagállamai közül Hollandiában (30,6%), Olaszországban (20,8%), Máltán (19,8%), Belgiumban (19,7%) és Észtországban (18,1%) volt a legmagasabb a körkörös anyagfelhasználási arány a vizsgált időszakban. Ezzel szemben Románia (1,3%), Írország (2,3%), Finnország (2,4%), Portugália (2,8%9 és Litvánia (3,9%) teljesített a leggyengébben ezen a téren.

A visegrádi országok közül Csehország (12,8%) végzett a legkedvezőbb helyen az uniós rangsorban, Szlovákiában (10,6%) már némileg alacsonyabb rátát mértek. Lengyelországban 7,5 százalékot tett ki a körforgási arány, Magyarországon pedig mindössze 5,9 százalékon állt a mutató értéke a tavalyi évben.

fotó: pexels