Mutatjuk, hogy áll Szlovákia a zöld adók terén


2022-ben a környezetvédelmi adók az összes adóbevétel 5 százalékát tették ki az Európai Unióban. 0,6 százalékponttal csökkent ez az arány a 2021-es év adataihoz képest - derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) nemrégiben közzétett adataiból. Az összadóbevétel 3,9 százalékát képezték az energiaadók, 0,9 százalékát a közlekedési adók, 0,2 százalékát pedig a környezetszennyezésre és az erőforrás-felhasználásra kivetett adók.

A környezetvédelmi adókból származó bevételek tekintetében jelentős különbségek mutatkoztak az uniós tagállamok között. 2022-ben Bulgáriában (15,3%), Görögországban (13,6%), Romániában (10,1%) és Horvátországban (9%) volt a legmagasabb ez a ráta. Ezzel szemben Luxemburgban (3,2%), Németországban (4%), Spanyolországban (4,1%), Csehországban, valamint Írországban (mindkettő 4,2%) jegyezték fel a legalacsonyabb arányt.   

A visegrádiak közül Lengyelországban (8,1%) voltak arányaiban a legmagasabbak a környezetvédelmi adókból származó bevételek. Szlovákiában 7,1% százalékos, Magyarországon pedig 5,4 százalékos rátát mutattak ki. Csehországban az EU-átlag szintje alatt alakult a mutató értéke. 

A környezetvédelmi adókat három alapvető kategóriába sorolják. Az energiaadók magukban foglalják az energiatermékek adóit, a közlekedési adók a gépjárművek tulajdonjogával és használatával függenek össze, a környezetszennyezésre és az erőforrás-felhasználásra kivetett adók összevont kategóriája pedig tartalmazza például a nyersanyag-kitermelésért, károsanyag-kibocsátásért és hulladékkezelésért kivetett adókat.

fotó: Pexels