A legtöbb embernek nem okoz problémát, hogy a jobb és bal oldalt beazonosítsa. Sokan nem is gondolnak arra, hogy ez bárkinek nehézséget jelenthetne. Meglepő módon azonban az emberiség körülbelül 15 százalékának ez korántsem egyszerű feladat. Ennek ellenére kevés információnk van arról, hogy ez pontosan miért alakul ki.
Érdekes módon a nőknél gyakrabban előfordul ez a jelenség. Több kutatás is folyt ebben a témában, azonban nem találtak olyan összefüggést, ami ezt a tényt alátámasztaná. Mind a két nem hasonló módon szerepelt a teszteken. Az azonban kiderült, hogy a férfiak könnyebben tudnak 2D és 3D tárgyakat térben forgatni az elméjükben. Így talán ez lehet a magyarázata annak, nekik miért könnyebb a jobb és bal felismerése.
A mindennapi életben nem okoz kényelmetlenségeket ez a tulajdonság. A baj akkor jön elő, ha hirtelen kell döntés hozni. Stresszhelyzetben ugyanis súlyosbodik a képtelenség az oldalak megkülönböztetésére. Ez kellemetlenségeket okozhat például vezetés közben. Fáradtság vagy más figyelmet elterelő tényezők hatására még azok is elbizonytalanodhatnak, akik egyébként magabiztosak ebben.
Egyes kutatások szerint gyermekkorunkból hozzuk magunkkal ezt a „hibát”. A gyerekek megtanulhatják a „bal” és „jobb” kifejezéseket anélkül, hogy erről egy kép kialakult volna az agyukban. Ez tenné lehetővé térbeli különbségek pontos alkalmazását. Emiatt fordul elő, hogy hirtelen helyzetekben a fel-le és előre-hátra parancsok sem mennek tökéletesen.
Az oldalak keverése mögött különböző idegrendszeri rendellenességek is állhatnak. A diszgráfiás, vagyis írászavaros, és a diszkalkuliás, vagyis számolászavaros embereknél valószínűbb, hogy gondot okoz a jobb és bal oldal kiválasztása. Gerstmann szindrómában – ami a halántéklebeny működési zavara – pedig e három együttesen áll fent. Az ebben szenvedők emellett az ujjaikat sem tudják megkülönböztetni és megnevezni.
A legtöbbeknek sokat segít, hogyha valamihez kötni tudják az oldalakat. Ez nagyban megkönnyíti a hirtelen döntéseket is. Ha az órát mindig a bal kezünkön hordjuk, akkor ezt könnyen összekapcsolhatjuk az agyunkban. Másik ilyen technika, ha a domináns kezünkhöz kötjük a jobb és bal oldalt. Ami biztos, hogy összességében egy ártalmatlan jelenségről van szó, ami leginkább az egyén saját kis szeszélye.
fotó: Pixabay