Teljesen természetes, hogy fájdalomcsillapítóért nyúlunk, amikor fájdalmaink vannak. Egyesek képesek a végletekig várni, mielőtt gyógyszerhez fordulnának, míg mások az első pillanatban már kapkodják is be a pirulákat. Tartós és gyakori használatuk azonban nem tesz jót a szervezetünknek, orvostanhallgatóként felelősségemnek tartom, hogy minél több embert figyelmeztessek erre.
A legtöbbünk ismeri az Algopyrint, Cataflamot, Flectort, Neocitrant, Advilt, Aspirint és társait – hiszen minden háztartásban megtalálhatóak. Ezek az úgynevezett NSAID-ek, vagyis nem szteroid gyulladásgátlók közé tartoznak. Fájdalomcsillapító hatásuk mellett gyulladásgátlók és lázcsökkentők is. A probléma forrásán nem tudnak segíteni, tehát gyógyulást nem eredményeznek, csak a tüneteken enyhítenek.
Ahhoz, hogy megértsük, hogyan működnek ezek a gyógyszerek, fontos tudni, hogy a fájdalom és gyulladás a szervezet természetes reakciója. Különböző betegségek és sérülések váltják ki. Ilyenkor a testünk olyan anyagokat termel, amik a kellemetlen tüneteket okozzák. A láz is emiatt alakul ki: ezek a vegyületek az agyunkba vándorolnak, és „jeleznek”, hogy ideje emelni a testhőmérsékletet. Az agyunk úgy reagál, mintha átkapcsolna egy magasabb hőfokra. A kórokozók nagy része nem érzi jól magát a nagy melegben. A láz ebből a szempontból hasznos folyamat, igaz, annál kellemetlenebb érzés. Ezeknek az anyagoknak a létrejöttét gátolják az NSAID-ek. Így nem tudják fokozni a gyulladást és fájdalmat, és nem tudnak jelezni a testünknek, hogy emeljen a hőmérsékleten.
Miért is fontos odafigyelni arra, hogy ne használjuk őket rendszeresen?
Ugyan, néha ez elkerülhetetlen, azt tanácsolnám, hogy mérlegeljük, valóban szükséges-e a használatuk. A fent említett anyagok ugyanis a gyomor védelmében is szerepet játszanak, és a fájdalomcsillapítók hatására a gyomorvédelem csökken. Emiatt a gyomorsavunk kikezdheti a gyomrunk falát, ami akár fekélyekhez is vezethet. Ennek kivédésére vannak olyan készítmények, amik a gyomorsav csökkenését eredményezik. A legtöbb orvos ezt ajánlja tartós használat mellett, így biztonságosabbá téve ezeket a szereket. Hosszútávú szedésük alatt több mellékhatás is előjöhet, a veséket és a májat is eléggé terhelik ezek a gyógyszerek.
A fájdalomcsillapítók megkönnyíthetik a mindennapjainkat, és könnyű megoldásnak tűnnek, amikor elkap minket a fejfájás vagy a nátha. Érdemes azonban más módszereket is kipróbálni tüneteink enyhítésére, nem mindig szükséges gyógyszerekhez fordulni. Fejfájáskor kezdjünk egy nagy pohár vízzel pirulák helyett, menstruációs fájdalom esetén pedig egy forró zuhany csodát tehet. A hideg borogatás is sokat segíthet fájdalmaink és a láz enyhítésében.
Fotó: Freepik