A szlovákiai internethasználók harmada ellenőrzi az interneten található tartalmak és információk hitelességét. A lengyelek nem sokkal több mint ötöde néz utána annak, hogy igaz-e, amit olvas.
2023-ban az Európai Unióban átlagosan az internethasználók több mint negyede (26,6%) nyilatkozta azt, hogy ellenőrzi a neten található információk hitelességét. A 16 és 29 év közöttiek körében (36%) jóval magasabb volt ez az arány, derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) felméréséből.
Az EU tagállamai közül Hollandiában (47,3%), Írországban (41,7%), Luxemburgban (40,5%), Finnországban (39,2%) és Svédországban (39,1%) volt a legmagasabb azoknak az aránya, akik ellenőrizték a netes információk valóságtartalmát.
Szlovákiában 34,1 százalékos rátát mértek. Bár ez a hatodik legmagasabb ráta az EU-ban, ugyanakkor országunkban is csupán az internetezők nem sokkal több mint harmada állította azt, hogy ellenőrzi, igaz-e, amit a neten lát vagy olvas.
Az uniós tagállamok közül egyébként Cipruson (9,9%), Romániában (11,2%), Litvániában (14,5%) és Bulgáriában (14,7%) volt a legrosszabb a helyzet ezen a téren.
A visegrádi országok közül Lengyelország (21,3%) és Csehország (25,8%) is az uniós átlag alatt végzett a rangsorban. Magyarországon (28,7%) már némileg többen állították azt, hogy ellenőrzik az interneten talált információkat.
A fiatalok egyébként országunkban is sokkal tudatosabbak ezen a téren, 45,3 százalékuk jelentette ki, hogy ellenőrzi a netes tartalmak hitelességét.
fotó: pixabay