Holdra szálltunk!


A NASA által 2018-ban meghirdetett projekt célkitűzése, hogy egy leszállóegység több kilogramm hasznos teherrel landoljon a földi kísérőnkön. Ezen pályázatban 14 magáncég kapott több millió dollár nagyságú támogatást.

Majd végre elérkezett a “nagy nap” – 2024. február 15-én startolt a Falcon 9 rakéta, hogy az űrbe juttassa a NOVA-C elnevezésű űrszondát. A küldetés fő célkitűzése “csupán” az volt, hogy sikeresen landoljanak a Hold felszínén.

Bónuszként 100 kilogramm összsúlyú hasznos tömeg szállítását is letesztelték, valamint a leszállóegység fedélzetére különféle műszereket is telepítettek, mint például egy távcsövet, mely a galaxisunk közepét hivatott kémlelni. A landolás előtt pedig az úgynevezett EagleCam-nak kellett lecsatlakoznia a szerkezetről, hogy a leszállást “külső szemlélőként” tudják rögzíteni.

Az innovatív, eddig még soha nem alkalmazott technológiát, kísérletet az INTUITIVE MACHINES magáncég kivitelezte, ami szintén egyedülállónak számít a Hold történetében. Az pedig már csak ráadás, hogy az USA-nak megközelítőleg 50 éve nem volt sikeres landolása a Föld “kistestvérén”.

A NOVA-C űrszonda február 22-én közelítette meg a Holdat, majd 23-án éjjel 0 óra 24 perckor landolt a talaján. A végig zökkenőmentes kommunikáció a “földet érés” után percekre megszűnt, utána pedig szerencsésen helyreállt.

A beérkezett adatok elemzését követően már tudni lehet, hogy az űrszonda nem függőleges, hanem vízszintes helyzetben van, ám mindezek ellenére a vártnak megfelelően működik. A kutatók az elkövetkezendő napokban várják a gépek által készített felvételeket.

Képek: pixabay