Az északi fehér orrszarvú a világ egyik legveszélyeztetettebb állata, ami szinte már kihaltnak tekinthető. Jelenleg már csak két nőstény él, mindkettő a kenyai Ol Pejeta vadvédelmi területen található. Állandó őrzés alatt állnak. Az utolsó hím Sudan 2018. március 19-én pusztult el.
Az elefántok után a második lenagyobb szárazföldi állat. Az északi fehér orrszarvúk régen egész Közép Afrikában megtalálhatóak voltak. Nagy volt a kereslet az orrszarvú szarva iránt. Azért haltak ki, mert az orvvadászok az állatot kiirtották. Főleg az állat szarvát vadászták, mivel nagyra becsülik az ázsiai piacon gyógyászati és dísztárgyként is. Legközelebbi rokona a déli fehér orrszarvú.
Északi fehér orrszarvúból a világon két példány él, a 30 éves Najin és a lánya, Fatu, aki 19 éves. Sajnos, ők már nem képesek szaporodni.
A tudósok és természetvédők nem adják fel. Próbálkoztak már mesterséges megtermékenyítéssel is, de mind a 13 sikertelen volt. Majd jött a csoda. Egy belga állatkertből származó nőstény déli fehér orrszarvú petesejtjéből állítottak elő embriót. Ezt az embriót egy ausztriai hím spermájával termékenyítettek meg. Beültették egy déli fehér orrszarvú béranya nősténybe, aki szerencsésen teherbe esett. Itt nincs vége a történetnek sajnos, hiszen nem sokkal később elpusztult fertőzés miatt. A boncoláskor kiderült hogy valószínűleg élve született volna meg az orrszarvú. Rossz vége lett, ám mégsem annyira szomorú a dolog, hiszen nagy lépés, hogy létrejött egy sikeres átültetés.
Németországban és Olaszországban létezik 30 db északi fehér orrszarvú embrió, amit folyékony nitrogénben raktároznak. Mínusz 196 celsius fokon tartják. Ha sikerül is, akkor sem menti meg néhány lombikbébi ezt a fajt.
Lehetséges, hogy 2025-ben megszületik az első új északi fehér orrszarvú bébi. Az északi fehér orrszarvú története szívszorító és tanulságos példa arra, hogyan képesek az emberek felbecsülhetetlen kárt okozni a természetben. A kihalás szélén álló állatok rámutatnak arra, milyen fontos a természetvédelem.
Felelősséggel tartozunk minden élőlény iránt. Meg kell védenünk a bolygó biológiai sokféleségét a jövő számára.
szerző: Varga Ákos
fotó: Flickr