Az írás aktualitását az adja, hogy ez a szomorúan súlyos betegség országunkban és a világon is nagyon gyakori, több millió beteg szenved ebben a betegségben, ezért napjainkban a betegség előfordulását már pandémiának is nevezzük. Az Alzheimer kór elnevezését a kór feltalálójának neve után kapta, ugyanis az Alzheimer kórt 1906 – ban Alois Alzheimer fedezte fel.
Súlyos neurodegeneratív megbetegedés, az agy idegsejtjeit kóros fehérjék halmozódó lerakodása károsítja, ez okozza, hogy az idegsejtek elhalnak és ez agy zsugorodásához vezet. A betegség megjelenésekor gondolni kell az öröklődési tényezőkre is. Az Alzheimer kórra jellemző a gondolkodás és a kognitív= felismerési zavarok megjelenése, beszűkülése. A betegség megjelenése lehet ” korai”, 40 év körül, de gyakoribb 65 év felett. A betegen észleljük a memória zavart, először a rövidtávú memória zavart, a beteg nem emlékezik a közelmúltban történt eseményekre. Előfordul azonban néha a felgyorsult memória zavar, és ekkor súlyosabb a betegség lefolyása is.
A beteg hirtelen zavarodott az addig ismert egyének felismerésében, zavarodott az egyén nevének visszaidézésében, más neveket használ az addig ismert személy neve helyett. Romlik a beteg tájékozódása is, a megszokott környezetében is gondot okoz a tájékozódás, előfordul, hogy az évtizedekig megszokott lakhelyét is hosszasan keresi, esetleg kimerülten talál rá. Új környezetben a beteg néha teljesen képtelen tájékozódni. Megjelennek a beszéd zavarai, a beteg szavai összefüggés nélküliek, szavait nem fejezi be. Nagy gondot okoz a betegnek lakásában az évekig megszokott helyen elhelyezett tárgyainak, pl. gyűrűk, érték tárgyai, pénze elhelyezését megtalálni, összekeveri elhelyezésüket, ezért nem találja, feszültséggel hosszan keresi, a keresésre kényszeríti családtagjait, ápolóit, esetleg őket gyanúsítja a keresett tárgyak eltüntetésével.
Megváltozik a beteg magatartása, az addig illedelmes egyén közömbös, néha sajnos agresszív viselkedésű, dühös, frusztrált. Személyisége szétesik, hallucinációjai vannak, ítélőképessége beszűkül, de a szociális kapcsolatait is leépíti. Hangulat zavaraiban sír, ellenkező esetben néha tömören bocsánatot is kér. A beteg alvás zavarokkal küszködhet és éjszaka is zavarhatja viselkedésével a vele élőket. A beteg családtagjaira, ápolóira fokozott testi, lelki beterhelés nehezedik.
Az egész betegségi kórkép előrehaladott elbutuláshoz vezet, az Alzheimer kóri demenciához. A beteg szomatikusan- testileg is leépülhet, megjelenhet a vizelet, esetleg széklet inkontinencia. Ha a betegekről nincs elégséges, komplett ápolási törődés, étkezés, folyadék fogyasztás, nincs vele állapotának megfelelő kommunikáció, figyelmes beszélgetések, a mobilitás megtartása, a beteg szomatikusan is leépül, immobilissá válik, a betegség ágyhoz köti, ami testi szövődményekhez vezet. Kialakulhat tüdőgyulladás, felfekvések képződhetnek, a beteg kiszáradhat és ez végzetes is lehet az érintettnek. A betegségre jelenleg nem létezik célirányos gyógyszeres kezelés, de folyamatban van sok orvosi kísérlet a betegség jövőbeni gyógyszeres legyőzésére. Addig is a betegek kezelése, a róluk törődés, ápolás nagy egészségügyi, társadalmi igyekezetet, emberi és anyagi igénybevételt igényel.
fotó: pixabay