Az alvás és egészség kapcsolata


Az alvás elengedhetetlen része az életünknek. Természetes, hogy minden nap űzzük ezt a tevékenységet. A pihenés mellett számtalan más hatása is van. Hogyha nem megfelelő mennyiségben vagy minőségben alszunk, akkor az hamar meglátszik a teljesítményünkön és hangulatunkon.

Egyszerű folyamatnak tűnik az, hogy este lehajtjuk a fejünket a párnára, majd reggel felkelünk. Ám ennél sokkal összetettebb a történet. Ez egy ciklikus folyamat, ami két fő részből áll: REM és non-REM fázis. A rövidítés a gyors szemmozgásokra utal. Ebben az időszakban dolgozzuk fel a nap eseményeit, ami a hosszútávú memóriaképződést segíti. Emellett az álmodás is ekkor történik.

A non-REM fázis, vagyis a mélyalvás az az időszak, amikor a testünk regenerálódni tud. Szervezetünk ekkor tudja javítani a nap közben sérült sejteket. Ez mind fontos a bőr, izmok, csontok és egyéb szövetek gyógyulásában.

Alvás közben rengeteg hormonális változás is történik testünkben. A kortizol, vagyis stresszhormon szintje csökken, ami az immunrendszer erősödését is segíti. A növekedési hormon is ekkor termelődik legnagyobb mértékben. Ez a hormon a növekedés mellett az anyagcserefolyamatokban, és a szervezet egyensúlyának fenntartásában is szerepet játszik.

Láthatjuk tehát, hogy az alvásra érdemes kiemelt figyelmet fordítani. Sajnos sokan nem foglalkoznak ezzel annyira, amennyire szükséges lenne számukra. Néhány rendszeres szokás kialakítása hozzájárulhat a pihentető éjszakákhoz. Próbáljunk meg minden nap hasonló időben feküdni és felkelni. Így könnyebben be tud állni a biológiai óránk. A nyugodt, sötét környezet is sokat segíthet. Emellett érdemes kerülni az elektronikai eszközöket – lehetőleg egy órával lefekvés előtt. A legjobb, ha nem szól a TV, a telefonunk pedig messzire van tőlünk. A kék fény gátolja a melatonin termelődését, ami egy alvásra felkészítő hormon.

Természetesen a koffein kerülendő már a délutáni órákban is annak, aki jót szeretne aludni. A kávé, kóla, zöld tea és társai mind tartalmazzák ezt az anyagot. Van azonban néhány gyógynövény, amik kifejezetten jótékony hatással vannak az elalvásra. Ilyen a macskagyökér, citromfű, kamilla, levendula. Ha nehezünkre esik az elalvás, egy citromfű tea sokat segíthet.

fotó: Freepik