Aranyvérű, sárvérű, fél- és negyedvérű – olvashatjuk a ma is nagy népszerűségnek örvendő ifjúsági regényben. De gondoltad volna, hogy a Harry Potter magába szippantó, lenyűgöző világában említett aranyvérű emberek a való világban is léteznek? És mégis! Bár itt nem tisztavérű varázslókról van szó…
Azt már alapiskolás korunkban kitűnően megtanultuk, hogy az emberiséget a vérük összetétele alapján különféle csoportokba sorolhatjuk. A tudomány által ismert 38 féle vércsoportrendszerből a leggyakrabban alkalmazott az úgynevezett AB0-rendszer, mely 4 csoportba sorolja a vért – A, B, AB és 0. Egy másik osztályozás pedig a rézusz faktor alapján történik, ami a pozitív, illetve a negatív osztály különíti el. Az Rh+ vérben megtalálható a D antigén, míg az Rh–-ból hiányzik. Itt viszont még megemlíteném, hogy az emberi vérben 61 különböző antigén fordul elő. Viszont csak az RhD gén léte, vagy hiánya, valamint a négy vércsoport általában elegendő ahhoz, hogy a vérátömlesztések alkalmával kiszűrjék a szervezetek kompatibilitását.
A legismertebb vércsoportokon kívül még számos további is létezik! A legritkább vércsoporttal mindössze 50 embere rendelkezik a világon. Az úgynevezett Rh-null vér hordozóit “aranyvérű embereknek” is szokták nevezni. A nevét onnan eredeztetik, hogy a létező összes antigén hiányzik belőle. Ezáltal ez egy olyan univerzális vér, mely bárki számára adható, ám hátulütője, hogy gazdái csak és kizárólag szintén Rh-nullás vért kaphatnak. A tudomány szempontjából ez egy ritka jelenség, ami további kutatásokat igényel, ezért ezen vér tulajdonosait különösképpen óvják. Az eltitkolt kiléttel rendelkező vércsoportgazdák állandó védelem alatt állnak, fokozottan ügyelnek egészségükre, nem utazhatnak akárhová, valamint nem sportolhatnak akármit, maguk számára és a tudomány fejlődése érdekében adnak vért,… – csak hogy néhány szabályt említsünk! Így hát áldás és átok is ez a ritka vércsoport!
Képek: pixabay