Állatok, melyek meglepően sokáig élnek


Vannak állatok, melyek különösen hosszú életűek. Sok esetben szokatlanul lassú az öregedési folyamatuk, aminek köszönhetően sokáig élhetnek. Íme 5 állatfaj, amelyek hosszú életükről ismertek:

Grönlandi bálna

Ez az állat akár 200 évig is élhet, ezért a leghosszabb ideig élő emlős a földön. Átlagosan 16-18 méter hosszú és 80-100 tonnás lehet. Lassan úsznak és szeretnek egész testükkel kiugrani a vízből. Képesek áttörni akár 1 méter vastag jeget. Kivételesen ellenállóak a hideg környezetben.

Elefántteknős

Másik neve Galápagosi óriásteknős, mivel a Galápagos-szigeteken él. Híresek hosszú élettartamukról, akár 150 évig is élhetnek. A világ legidősebb teknőse 175 évesen halt meg 2006-ban. A legnagyobb szárazföldi teknősfajta. Sajnos, egyre kevesebben vannak, összesen kb. 15 ezer óriásteknős él a földön.

Grönlandi cápa

Ez a mélytengeri ragadozó hal a leghosszabb életű gerinces, akár 500 évig is élhet. Lassan nő, és rendkívül hideg vizekben él. 200-400 cm lehet, maximum 700 kilogramm. Körülbelül 100 éves kortól ivarérett. Ál-elevenszülő, belső megtermékenyítéssel szapodorik.

Sellőkagyló

Az Atlanti-óceánban honos főleg. A világ legöregebb sellőkagylója 507 éves volt és 1506-ban született. Ezt a híres példányt Mingnek hívták, és a tudósok véletlenül megölték, mikor meg akarták állapítani a korát. A kagyló héjáról lehet megállapítani, hogy hány éves, mert minden évben évgyűrűt növesztenek.

Mississippi aligátor

Másnéven csukaorrú aligátor, Amerika északi részén él. A bőréért és a húsáért tenyésztik, az 1800-as évek óta fogyasztják is. 3-4 méter hosszúak és 200-400 kg a súlyuk. Általában egyedül élnek. A fogságban, állatkertben élők akár 80 évig is élhetnek. A vadon élő példányok élettartama általában rövidebb, de ők is elérhetik az 50 évet. A budapesti állatkert legöregebb lakója Samu, a mississippi aligátor, aki körülbelül 1948-ban születhetett, és 10 éves korától az állatkert lakója.

szerző: Varga Ákos

fotó: Flickr, Wikipédia