Üdvözöllek az érzékek rejtett birodalmában, ahol a valóság és a képzelet összefonódik. A Todd-szindróma, ismertebb nevén az „Alice Csodaországban” szindróma, egy misztikus állapot, melyben az érzékelés furcsa csodákat művel. Szövődő idők és torzuló tér: „nézzünk be” együtt a lenyűgöző betegség rejtelmeibe, melynek valóságát még a legőrültebb mesék sem merik álmodni.
Az Alice Csodaországban szindróma, vagy más néven Todd-szindróma egy olyan rejtélyes állapot, mely a betegek érzékelését torzíthatja, mint valami varázslatos mesevilág. Neve Lewis Carroll híres művéből ered, amely tele van különös képekkel és helyzetekkel, hasonlóan azokhoz, amiket az érintettek tapasztalhatnak. John Todd, egy yorkshire-i pszichiáter írta körül először 1955-ben, és azóta is a pszichiátria figyelmének középpontjában áll.
A betegség tünetei rendkívül változatosak lehetnek. A legjellemzőbbek közé tartozik a látási és hallási zavarok, idő- és testtorzulások, valamint egyensúlyproblémák. A betegség gyakran gyermekkorban jelentkezik, de néhányan felnőttkorban is tapasztalhatják. Az alvási szokások is befolyásolhatják az előfordulását.
A diagnózishoz hasznos lehet az ún. mikropsziás rajzok alkalmazása, melyek kicsi, szabad szemmel alig látható képeket tartalmaznak, amelyeket nagyító alatt kell megvizsgálni.
Az AIWS hátterében számos tényező állhat, beleértve az Epstein-Barr vírust, migrént, agydaganatot vagy pszichoaktív szerek használatát. A kutatások szerint az EBV-vel fertőzött gyermekek közül többen szenvednek ebben a szindrómában.
Sajnos jelenleg nincs specifikus kezelés az AIWS-re, de fontos a stresszoldás és az önsegítő technikák alkalmazása. Az akut migrén kezelésére különböző gyógyszerek állnak rendelkezésre, melyeket egy szigorú migrén diétával is kombinálhatunk.
Az AIWS nem elismert fogyatékosság, így az érintettek számára nehézséget okozhat a társadalmi kapcsolatokban, munkahelyi és iskolai teljesítményben. A szindróma gyakrabban fordul elő, mint gondolnánk, de sokan nem mernek beszélni róla, hacsak nem jelent komoly akadályokat az életükben.
Bár nincsenek pontos adatok arról, hogy mennyire gyakori az AIWS az egyes korcsoportokban vagy etnikai csoportokban, látható, hogy a migrénbetegek és kisgyermekek körében viszonylag gyakori. Ez az érdekes betegség még mindig sok rejtélyt tartogat magában, és további kutatásokra van szükség annak teljes körű megértéséhez.
Fotó: pixabay, wikimedia