Az írás időszerűségét az adja, hogy a napokban országunkban egy járás területén ismét norovírus járványt jegyeztek, kb.500 személynél diagnosztizálták ezt a fertőzést.
A fertőzést a norovírusok okozzák. A kórokozó vírus nem egy fajta norovírus, hanem a norovírusok
nagy csoportja, amelyek a Caliciviridae vírusok csoportjába tartoznak.
Ezek a vírusok az okozói egy nagyon heveny /akut/, hirtelen jelentkező gyomor, bélgyulladásos fertőzésnek, ami intenzív hányással, vizes hasmenéssel jelentkező megbetegedés. A betegség emberről emberre terjed, a beteg székletében, szájüregi aeroszoljában is jelen van a vírus, ezért nevezzük a fertőzést oro-fekális / magyarul „szájúton- széklettel” /terjedő megbetegedésnek.
A cseppfertőzés mellet a betegség terjedhet fertőzött vízzel, ha a vizet megfertőzte a beteg, ha a beteg egyén az élelmiszerek készítésében vett részt, mint saláták, élelmiszeres “hideg tálak”, rakott kenyerek készítésénél, de a nem elégséges hőkezeléssel készült ételek, pl. kagylók, osztriga, rák és más tengeri halak készítésénél is előfordulhat a norovírusos fertőzés, ugyanis a vírus csak kb. 90 Celsius foknál pusztul el.
Megfertőződhetünk a beteggel fertőzött bútor, asztal, egyéb felületek, kilincsek, korlátok érintésével is, vagy a fertőzött beteg ruházatának, ágyneműjének hányással érintett felületeitől is. A norovírus fertőzés lappangási ideje nagyon rövid, néhány óra, maximum 14-48 óra, de a beteg már a lappangási időszakban is terjeszti a vírust A norovírusos
fertőző betegségre jellemző a rövid, rossz közérzet, fejfájás, gyengélkedés, hasi görcsök, esetleg hőemelkedés, majd megjelenik a masszív hányás, vizes hasmenés, amely 2- 3 nap után el is múlik, de a betegség után még további 2 napig a beteg szervezetéből norovírus ürül ki, ezért a beteg a
fertőzés után még további 2 napot otthon tartózkodik, hogy ne fertőzzön meg más személyeket! A helyzetet bonyolítja, hogy a norovírusos fertőzés után nem alakul ki védettség, így az egyszeri megbetegedés után a következőkben ismét megfertőződhetünk a norovírusokkal. Súlyosabb lefolyású lehet a betegség a gyermekeknél, főleg nagyobb közösségekben – óvodákban, iskolákban, súlyosabb a fertőzés lefolyása a legyengült immunrendszerrel érintett személyeknél, idős betegeknél, szintén a nagyobb közösségben élő időseknél- idősotthonokban, idősgondozókban élőknél.
A fertőzés előfordulhat a kórházi betegek között is, és gyakrabban fordul elő a norovírus fertőzés üdülőkben, tengeri hajókon is. Mindenütt a legfontosabb az alapos, rendszeres kézmosás, kézfertőtlenítés, evés előtt és után is! a higiéniás szabályok betartása! Egyedileg a betegség súlyos szövődménye a fokozott folyadék, elektrolit veszteség- ezekben a súlyos esetekben fennáll a dehidratáció- kiszáradás veszélye, főleg kisgyermekeknél, az említett immunodeficites betegeknél, idős fertőzötteknél.
Ekkor indokolt a kórházi kezelés a folyadék- elektrolitok pótlására, hogy megelőzzük a keringési összeomlást, nagyon ritkán az átmeneti akut- heveny, visszafordítható- reverzibilis veseelégtelenséget. Célirányos norovírus elleni kezeléssel
nem rendelkezünk. A norovírusos fertőzés kezelésének alapja az elégséges folyadék pótlás, üveges víz, esetleg vízszűrős víz, hogy megelőzzük a beteg kiszáradását – a dehidratációt. A beteg ágynyugalomban van, tápláléka nem darabos, hanem pépes étel.
Minden személyes tárgyat, amellyel a beteg érintkezett – tányérokat, poharakat, rendszeresen, naponta többször fertőtlenítjük, ugyan úgy fertőtlenítjük a betegszoba padlózatát, indokolt a mosdók, toalettek napi többszöri fertőtlenítése is. A beteg ruházatát, ágyneműjét 90 Celsius fokra melegített mosóporos, fertőtlenítő szeres vízben mossuk. Mivel tudjuk, hogy nem rendelkezünk célirányos norovírus elleni kezeléssel, ezért ismételten hangsúlyozzuk a higiéniás szabályok következetes betartását.
fotó: pixabay