A kullancscsípésről


Tájainkon, főleg a zöldlevelű, lombkoronás fák erdőiben, tölgyesekben, bokros, aljazati zöld bokrokban előfordultak és előfordulnak ma is a kullancsok tavasztól őszig, akár télig is. Nálunk körülbelül 18-20 féle emberi betegséget okozó kullancs fordul elő, míg Európában 200-500.

A kullancsok által terjesztett vírusos fertőzés a veszélyes agyhártya-, agyvelő-, gerincvelőgyulladás, míg a bakteriális fertőzést terjesztő kullancsok a Lyme-kórt okozzák. A Lyme-kór fertőzést, kórképét csak 1977- től ismerjük, és azt követően alkalmazzuk a célirányos gyógyszeres kezelést is. A kullancsok fent említett előfordulási helye meghatározza az ellenük történő védekezést is, így a csípésük okozta megbetegedések megelőzését is.

Az említett erdőkben, bokrokban kb. 1,5 méter magasban a fák ágain, de a fűben, és ligetekben is lehetnek kullancsok. A kullancs az emberi bőrre óvatlanul rászívódik, főleg a hajlatokban – hónalj, ágyéktáj, térdhajlat, de kisgyermekeknél a fejbőrre, és a fülek mögötti részekre is. A természetbe, kirándulásokra zárt jellegű szabadidős ruhában induljunk, hogy védjük testünket. Alkalmazzunk kullancscsípés ellen védő testsprayeket. Kirándulás után alaposan nézzük át bőrünket, főleg az előbb említett testrészeken.

Ma már alaposan áttanulmányozott a kullancsok okozta csípések elváltozása bőrünkön. A kullancsok feje beszívódik, rákapaszkodik a bőrünkre és ha eléri a bőrben az apró vérereket, elkezdi a vérszívást és nyállal bejuttatja a vírusokat és baktériumokat a vérünkbe. A kullancs feje, ami valójában az állkapcsa a bőrben van, de a vérszívással a bőr feletti potroha nő. Apró borsó, de nagy lóbab nagyságúvá is válhat.

A legfontosabb, hogy időben, azonnal eltávolítsuk a bőrünkön felfedezett kullancsot. Tilos csavargatni a kullancsot! Nem szabad kenőcsöt vagy zsírt alkalmazni a kullancsra, mert ezáltal megvonjuk tőle az oxigént és így még több vírust és baktériumot jutatt a szervezetünkbe.

Vásároljunk elérhető árú kullancseltávolító pipetet a gyógyszertárban, amivel egyenes irányban kell eltávolítani a kullancsot a bőrből. A kullancs eltávolítása után fertőtlenítsük a csípés helyét jódos (Betadine) oldattal, vagy alkoholos fertőtlenítőszerrel. A csípés utáni apró, esetleg viszkető bőrpír elmúlik. Ha a kullancs feje bentmaradt a bőrben, rövid időn belül magától kiválik, amin már  elenyésző a kórokozók mennyisége. Viszont, ha megjelenik a csípés körül a kokárdára emlékeztető piros kör, az a Lyme-kór jele. Erről a fertőzésről hamarosan bővebben is írok.                         

A kullancsok okozta vírusos fertőzések – az agyhártyagyulladás, agyvelőgyulladás, gerincvelő gyulladás veszélyes megbetegedések, akár életveszélyesek is lehetnek. A kezdődő gyengeség, láz, izom-, ízületi gyulladás után bénulás, memóriazavar, szívizomgyulladás, szívritmuszavar is jelentkezhet. A vírusos fertőzések esetén hatásos antibiotikum kezelést alkalmazunk. Hazánkban kb. minden ezredik kullancs terjeszti a vírusos fertőzést. 

A betegség megelőzhető oltással. A gyermekek oltása egyéves koruktól alkalmazható. Az úgynevezett gyorsan történő oltást három adagban adjuk be, melyek kéthetenként történnek. Téli hónapokban az első oltás után a második oltás két-három hónap múlva következik. A védettség egy évig tart, utána megismételjük és akkor a védettség már három évig tart. A leírtak alapján fontos az oltás. Ahogy az orvostudomány nagyjai mondják – az oltások és az antibiotikumok nagyban hozzájárulnak az emberiség megmentéséhez. Legyen úgy!

fotó: Pexels