Napjainkban az időskori demencia leggyakoribb oka az Alzheimer-kór. Ez a könyörtelenül előrehaladó betegség az emlékezés, gondolkozás, érvelés és társas interakciók hanyatlását okozza. Azonban korai felismeréssel javítható az érintettek életminősége, ezért fontos odafigyelni a korai jelekre.
A betegség csupán 5%-a családi eredetű, ez a fajta hamarabb is jelentkezik. Azonban 95%-ban spontán alakul ki. Jelentős rizikófaktornak számít a magas vérnyomás, magas koleszterinszint, illetve a kettes típusú cukorbetegség.
Legelső tünetként memória problémák jelentkeznek, ami leginkább a rövidtávú memóriát érinti. Intő jel lehet, ha valaki folyamatosan elfelejti a közelmúltban történteket, például beszélgetéseket. Ekkor még zavartalan napi életvitel jellemző. Később kialakul az enyhe Alzheimer-betegség, ami a korábbi hobbik iránti érdeklődés hiányával, napi tevékenységekben való akadályozottsággal jár. Az érintettek gyakran keresik a megfelelő szavakat, vagy elvesztik a fonalat a mindennapi társalgások során. Egyre nehezebbé válik a főzés, és egyéb feladatok, amik szervezést igényelnek.
Az Alzheimerben szenvedők személyisége is megváltozik, zárkózottabbak, ingerlékenyebbek lehetnek. Eltévednek a korábban jól ismert helyeken, és egyre inkább segítségre, gondoskodásra szorulnak a napi teendők elvégzéséhez.
Sajnos ez a szörnyű betegség jelenleg nem gyógyítható, viszont a korai felismerés lehetőséget ad arra, hogy az életminőséget a lehető legjobban javítani lehessen. A gyógyszerek lassíthatják a leépülés folyamatát, a terápiák pedig a szellemi képességek megőrzésében segíthetnek. A család is jobban felkészülhet így az előttük álló feladatokra, ami főként támogatásból, gondoskodásból áll.
Fotó: Freepik