A HPV – szaknyelven human papillomavirus- magyarul emberi papillomavírus


Az írás időszerűségét az adja, hogy HPV fertőzés a világon az egyik leggyakoribb, legelterjedtebb nemi közösüléssel elterjedt betegség. A világ lakósságának kb. 80% legalább egyszer az életében találkozik a HPV /vírus/ egyik típusával történő fertőzéssel.

A HPV vírus egy DNS típusú vírus, melynek kb. 130, egyesek szerint 170 – 200 altípusát ismerjük. Ezeket számokkal, számozással jelöljük, így tudjuk, hogy egyes számokkal jelölt HPV milyen rizikófaktorú csoportba tartozik 1/ alacsony rizikójú csoport 2/ átmeneti rizikójú csoport 3/ magasrizikójú csoport.

Nagyon gyakran a HPV -vírusos fertőzésről az ember -mint humán hordozója a vírusnak, nem is tud a testében ” hordozott” HPV /vírusról/, a fertőzés nála tünetmentes, így az egyén ismételten fertőző is lehet, de a tünetmentes hordozónál a ” betegség” minden jelenség nélkül lezajlik és elmúlik. De néhány vírus hordozónál a vírus megmarad a beteg szervezetében és további kóros elváltozásokat okozhat. Ugyanis ez a ” szélessávú “HPV /vírus / a 130-170- 200 altípusával, a bőrön és nyálkahártyán kóros sejtosztódást -burjánzást okozhat, melyek beteges elváltozásokhoz, ún. léziókat okozhat, hámsejt károsodáshoz vezethetnek, amelyek előrehaladtával akár rákos sejtburjánzáshoz és megbetegedések kialakulásához vezethetnek.

A vírus terjedése nemi közösüléssel történik, / nőknél a hüvely, férfiaknál a húgycső, hímvessző, mindkét nemnél a végbél, szájüregi úton történő közösülés/. Ezért tehát a vírus legyakrabban a nemi szerveket a végbélnyilást, húgycsövet, hímvesszőt, garatot fertőzi és megbetegedést okoz ezeken a szerveken. A betegség gyakrabban jelentkezhet, ha a HPV/ vírus/ kockázati tényezői is jelen vannak, ezek a korai- fiatalkorban elkezdett nemi élet, gyakori szexuális partner csere, a legyengült immunrendszer, dohányzás. 

Megemlítendő, hogy a vírus terjedhet fertőzött törülköző, ” közös” borotva gép használatával is!  A nem nemi kapcsolattal terjedő HPV – “vírusos fertőzés “- ” jóindulatú” szemölcsök kifejlődését okozhatja, esetleg távolabbi testrészeken is pl. talpakon, tenyereken megjelenthetnek a szemölcsök. A nemi úton terjedő HPV vírusos ” jóindulatú “megbetegedés ún. Condyllomata- kondylómák bőrön képződő ” szemölcsök “, melyek legyakrabban   a nemi szeméremdombon, szeméremajkakon, a végbélnyíláson és környékén jelennek meg. Kezelésüket a bőrgyógyász, sebész orvos végzi. A legsúlyosabb a vírus okozta daganatos- rákos megbetegedések – a méhnyakon, hüvelyben, férfiaknál húgyúton- húgycsövön, hímvesszőn, herezacskókon. A mélynyak rákos megbetegedése a nők rettegett megbetegedése.

Megelőzése az országunkban az önkéntes!  társadalmilag támogatott- az egészségbiztosítók részben támogatják a védőoltást a vírus mindkét nemnél, a12-13-14 lányoknál és fiúknál. Feltételezik, hogy ekkor még nem kezdődött el az egyének nemi élete és ekkor a leghatásosabb az oltás. Van értelme az oltást alkalmazni a felnőtt nőknél és férfiaknál is. A méhnyak rák betegségnek különböző stádiumai vannak. A HPV citológiai /sejtek/ kivizsgálás a méhnyak törletből, de ezeknek a teszteknek már vannak pontosítóbb diagnosztizálási formái, az említett méhnyak citológiától / sejtkivizsgálások/ az egyéb diagnosztizálásokig. Ezeket a kivizsgálásokat hisztopatológusok végzik.

A kezelést a tudományosan szakosodott onkológusok, nőgyógyászok, urológusok végzik. Ez minden szükséges, hogy csökkentsük az éves elhalálozást a méhnyakrákban szenvedő nőknél. Ez a kötelességünk!

fotó: pexels