Sokan úgy gondolják, hogy a felfázásnak a hideg időjárás az oka. Biztosan állíthatjuk, hogy nincs köze a probléma kialakulásához. A felfázás nemcsak hidegben, hanem meleg időben is előfordulhat. Számos tényező befolyásolja, például: az életkor, a nem, a szexuális élet, illetve a hajlamosság. Nőknél leggyakrabban a serdülőkor és a menopauza idején fordul elő, de a két életszakasz között is bármikor jelentkezhet. A felfázás inkább nőkre jellemző, de férfiaknál is előfordul.
A felfázás tünetei közé tartozik: az állandó és erős vizelési inger, véres vagy kellemetlen szagú vizelet, fájdalmas érzés vizeléskor, émelygés, hányás, izomfájdalmak, alhasi fájdalom. A mosdólátogatások száma megnő, de alkalmanként csak kis mennyiségű vizelet távozik.
A legfontosabb megelőzési lépés a megfelelő higiénia, különösen a nemi szervek tisztán tartása. Mit tehetsz a felfázás tünetei ellen, ha már benne vagy? Fogyassz sok folyadékot (2-3 l naponta), gyógyteákat, szedj probiotikumot, C vitamint, illetve fokhagymát. Rendkívül fontos a megfelelő öltözködés az időjáráshoz. Használj melegítő párnát, és hatásos az ülőfürdő alkalmazása is! Maradjunk a vízben legalább 20-25 percig, figyeljünk arra, hogy ne hűljön ki. A felfázásra a legjobb gyógyteák: cickafarkfű, medveszőlőlevél, kamilla és borsmentalevél tea.
A felfázásnak, másnéven hólyaghurutnak több oka is lehet. Az egyik leggyakoribb ok az immunrendszer legyengülése, mert ilyenkor a baktériumok könnyebben támadják meg a testünket. A megfelelő vitaminbevitel segíthet.
Másik probléma a stressz. A stressz rendkívül káros hatással van mind a testre, mind a lélekre. Ha valaki tartósan stresszben él, a szervezete legyengül, és kevésbé képes ellenállni a betegségeknek.
Otthon is kezelhető ez a betegség, de nagyon oda kell figyelnünk rá, mert vesemedence-gyulladást okozhatnak a baktériumok, amelyek a húgyutakon keresztül jutnak el a vesékig. Forduljunk orvoshoz, ha nem segítenek az otthoni praktikák!
szerző: Gányovics V. Kata
fotó: Freepik