Összesen 860 ezer személy él Szlovákiában csonka családban. 357 ezer nem teljes család van, és az összes család negyedét teszik ki. Döntő többségük, 86%-uk olyan egyszülős család, ahol az anya neveli egyedül egy vagy több gyerekét – tájékoztatta a TASR-t Jasmína Stauder, a Statisztikai Hivatal népszámlálási szóvivője.
Ezeknek a családoknak a negyedében a nő kezdettől eleve egyedül neveli a gyerekét, a többiben pedig válás, vagy a férj elhalálozása miatt.
„A 39 évnél fiatalabb, egyedülálló anyák legnagyobb része hajadon, a 40-59 éveseké javarészt elvált, a 60 felettieké pedig özvegy” – tette hozzá Stauder.
Az egyedülálló, gyereket nevelő nők 56%-a városban él, 64%-uknak egy gyereke van, körülbelül 25%-uknak kettő, a többieknek három vagy még több.
Az egyedülálló szlovák nők gyerekei az anyjuk nemzetiségét viszik tovább, csak 1,3%-uk kapja az apja eltérő nemzetiségét, aki egyébként nem él velük egy családban. Ez nem vonatkozik a magyar és a roma nemzetiségű anyákra: ha egyedül nevelik a gyereküket, majdnem mindig az ő nemzetiségüket viszik tovább, az ilyen gyerekeknek csak a 10%-a szlovák nemzetiségű. A ruszin anyák gyerekeinél viszont ez az arány már 35%.
TASR
fotó: Pixabay