Csalók hálójában
Bizonyára a kedves olvasók közül is többen tapasztalták már, hogy bár nem rendeltek semmilyen terméket az interneten, egyszer csak kaptak egy figyelmeztető sms-t. Ebben általában az áll, hogy nincs még kifizetve a csomag, vagy nem adta meg az illető a pontos címét. És persze sürgősen arra kérik az üzenetben a kiszemelt áldozatot, hogy mielőbb pótolja mulasztását a feltüntetett oldalon keresztül.
Úgy tűnik, a csalók fantáziájának nem szab semmi határt. Néhány napja egy másfajta üzenetet kaptam a mobiltelefonomra: a „közlekedési minisztérium” arra figyelmeztetett, hogy fizessem meg az autópálya-matricát.
El kell mondanom, hogy velem nem sokra mennek a csalók. Nagyon óvatos vagyok, és az ilyen jellegű üzeneteknek nem ülök fel. Az utóbbi, matricás üzenet egyébként sem bizonytalanított volna el, mivel nincs autóm.
E próbálkozások kapcsán azonban eszembe jutott, mennyire fontos, hogy ezekre felhívjuk mások, főképp az idősebbek figyelmét. Vannak hiszékeny emberek, vannak tájékozatlanok, akik egy „hivatalos” felszólítás nyomán, szinte nem is gondolkodva, azonnal cselekednek. Hallottam olyan esetről, amikor valamilyen módon fiatalokat is becsaptak ilyen üzenetekkel, „megszabadítva” őket egy bizonyos – nem kis – összegtől.
Dicséretes, hogy a rendőrség és a különböző szervezetek is gondolnak arra, hogy tájékoztassák ezekről a veszélyekről az embereket, főleg az időseket. Nemrégiben mesélte egy kilencven éven felüli ismerősöm, hogy a máltai szeretetszolgálat idős ügyfelei számára havonta tart összejöveteleket. Az egyik legutóbbi találkozójukon éppen ez volt a téma.
Jó lenne, ha mindenki odafigyelne a környezetében élőkre – idős szülőkre, nagyszülőkre, szomszédokra -, és segítené, támogatná őket abban, hogy felismerjék az ilyen jellegű próbálkozásokat, és tudják, hogy kihez fordulhatnak. Hogy ne kerüljenek a csalók hálójába.
Fotó: pixabay