A dunaszerdahelyi Kázmér Anikót már lassan tizenöt éve ismerem. A nagymegyeri Kereskedelmi Akadémián ismerkedtünk meg, és akkoriban még a „nyelvtörő” Schwendtner vezetéknevet viselte. Azóta férjhez ment, és nemrégiben létrehozott egy Facebook-oldalt Atelier Anika néven, ahová a saját kreatív és kézműves alkotásait tölti fel.
A beszélgetésben szót ejtettünk többek között az eddig kapott pozitív visszajelzéseiről, a fantáziadús kézműves tevékenységéről, illetve a jövőbeli terveiről is.
– Kedves Anikó! Mesélj a nemrégiben elindított, Atelier Anika elnevezésű kézművesműhely megalakulásáról és annak körülményeiről? Volt már tapasztalatod korábban hasonló területen?
– Mindig is szerettem az illatos, szép, főleg szójaviaszból készült gyertyákat és vonzott is a gyertyaöntés, ezért 2023 őszén részt vettem egy gyertyaöntő workshopon, ahol megismerkedtem a szójaviasszal, és ez az új tapasztalat megerősítette bennem a tudatot, hogy én is szívesen készítenék gyertyákat.
Ez előtt korábban hasonló területen nem volt komoly tapasztalatom, persze régebben nekem is voltak próbálkozásaim az otthoni maradék gyertya újrahasznosításával, de nem sikerültek a legjobban. Az első gyertyáimat tavaly ősszel készítettem el, amiket végül elajándékoztam a családtagoknak. Pozitív volt a visszajelzés, mindenkinek tetszettek a gyertyák, ezért úgy döntöttem, hogy belevágok, és ebben az évben kezdtem el már komolyabban foglalkozni a gyertyaöntéssel.
Amikor csak az időm engedte, gyártottam a formagyertyákat, majd létrehoztam az Atelier Anika nevezetű kis vállalkozásomat. Szerettem volna egy olyan nevet adni neki, ami én vagyok, és ezért lett az Anika név, mivel a kereszt- és a vezetéknevemből áll, illetve az Anika név az Anikó megfelelője. Az Atelier eredetileg csak azért került az elnevezésbe, mert néhány közösségi oldalon az Anika név foglalt volt. De nem is bánom, hogy így alakult, mert így a név kifejezi, hogy ez az én kis kézművesműhelyem, ahol alkothatok.
– Mennyi időt vesz igénybe egy szójaviaszból létrehozott kézműves gyertya elkészítése, s főként mikor van időd alkotni?
– Maga a gyertya készítése eddig nem vett el sok időt, mivel még nem készítettem és nem is készítek illatos, színes, üveges gyertyákat vagy bonyolultabb kreációkat eladásra. Viszont, hogy a későbbiekben a kínálatot bővíteni tudjam, épp most tartok egy olyan fázisban, amiben új dolgokat tesztelek, és ez már több időt elvesz – rá kell jönnöm, hogy mennyire terhelhetem a viaszt illatokkal, színekkel, mik a megfelelő arányok, mennyire jó a gyertya égése.
Egy gyertyát kiönteni nem nagy ördöngösség, de megtalálni a megfelelő arányokat már más tészta. Hogy egy példát is említsek: egy gyertya kiöntése után általában 24 órát várok, mielőtt kiveszem a formából, és még 24 órát az égési teszt előtt. Ha a gyertyához illatot is teszek, akkor a teszteléssel akár két hetet is jobb várni, és ha nem jól alakul a teszt, kezdődhet újra minden. Szerencsés helyzetben vagyok, mivel a munkahelyem engedélyezi a teljes home office-t, ezért általában a munkaidő lejárta után rögtön neki tudok állni alkotni.
– Milyen típusú viaszokat és illatokat használsz a gyertyákhoz, illetve milyen folyamatot követsz a viaszgyertyák készítése során?
– Jelenleg csak szójaviaszt használok, mivel ez egy természetes, növényi alapú anyag, amit a szójabab olajából nyernek ki, és ez nem szennyezi a levegőt, mint a paraffinból készült gyertya, aminek az alapja a kőolaj. A szójaviasz a paraffinnal ellentétben nem bocsájt ki toxikus anyagokat a levegőbe. Illóolajakat és illatosító olajakat még csak a tesztelés során használok, de ezek között megtalálható mindenféle illat, amit csak az ember el tud képzelni.
A formagyertyák készítésének folyamata nagyon egyszerű: szilikon gyertyaformákat használok, amiken egy tű segítségével átszúrom a kanócot. A szükséges szójaviasz mennyiségét kimérem, majd lassan elkezdem hevíteni. Később folyamatos kevergetés és hőmérsékletmérés következik. Minden szakasznak megvan a saját hőmérséklete. Ez azt jelenti, hogy más hőfokon olvad meg a viasz és megint más hőfokon kell kiönteni.
Az illatokat és a színeket szintén más-más hőmérsékleten kell hozzáadni a viaszhoz. Miután elértem a kívánt hőmérsékletet, akkor félrerakom és hagyom visszahűlni az öntési hőmérsékletre. Ha elérte az öntési hőmérsékletet, akkor csak beleöntöm a formába és nem is nyúlok hozzá 24 órán át. Miután letelt az idő, kiveszem a formából és másnap tesztelem az égési folyamatot.
– Honnan, s hogyan szoktál inspirálódni?
– Főleg a közösségi oldalakról inspirálódom, mint az Instagram, TikTok, de különböző Facebookos csoportoktól is merítek ötleteket. Viszont már sokszor azon kapom magam, hogy ha hirtelen elbambulok, akkor azon agyalok, mit hogyan lehetne majd tesztelni, kipróbálni, megvalósítani.
– Milyen terveid vannak a jövőre nézve a viaszgyertya készítés terén?
– Nagyon sok tervem van, mivel még csak az elején járok az egésznek és most kezdek igazán belelendülni az illatok és a színek világába. Ősszel remélhetőleg már üveges gyertyák is kaphatóak lesznek nálam, adventi gyertyákkal is készülök majd, és ne feledkezzünk meg a karácsonyról sem.
Szeretnék minden alkalomra, ünnepre alkotni, hogy mindenki megtalálja a magának megfelelőt. Illetve szívesen készítenék majd egyedi megrendeléseket is, hogy ha valaki azzal keresne meg, hogy ő látott például a Pinteresten egy gyertyát, amit sehol sem tud megvenni, akkor szívesen megpróbálnám elkészíteni.
Esküvői szezonra szintén már kaphatóak nálam kisebb gyertyák, amiket akár köszönetajándéknak is lehet adni a vendégeknek. Ezen kívül még sok tervem van, de a többi még titok, mert lehet csak hónapok, vagy pár év múlva sikerül megvalósítani őket.
Fotó: Kázmér Anikó archívuma