Régi fényképalbumok hevertek az asztalokon. Tudják, miről beszélek, ugye? Nem ezek a ma oly divatos fotókönyvek, melyekbe digitálisan van belenyomtatva egy-egy fotó! Nem-nem. Én az igazi klasszikus, retró darabokról beszélek, ahol vagy kis fülecskékbe kellett fűzni a fényképek sarkait vagy rá kellett ragasztani a fekete vagy szürke lapokra, melyeket csontfehér hártyapapír választott el egymástól. Az ilyen fényképalbumok már puszta megjelenésükben is méltóságot sugároznak. Hát még, ha mára már szinte felbecsülhetetlen értékű képeket, dokumentumokat tartalmaznak! Mint például – esetünkben – az idén 75 éves Csemadok létezésének sok megörökített, felejthetetlen pillanatát.
Születésnapot ünnepelni gyűlt össze a közönség a Csemadok Komáromi Alapszervezetének székházában. Amolyan nosztalgiázás volt napirenden, nemcsak korabeli fotókkal és jó időben, jó előrelátással elrakott iratokkal, meghívókkal, programokkal, hanem két történésszel is: Bajcsi Ildikó, az EKI kutatója és Popély Árpád, a Selye János Egyetem docense, akik a Csemadok megalakulásáról, a kezdetekről meséltek, felfedve kutatásaikat.
„Egy év nagyon kevés lenne ahhoz, ha valaki monografikusan szeretné feldolgozni a Csemadok történetét, de lehet, fél élet kellene hozzá”
– hangoztatta Popély Árpád, hozzátéve, hogy ő csupán egy részével került kapcsolatba, amikor az 1945-1992 közötti csehszlovákiai magyarok történetéről írt. Előadásukban szóba került a Sarló Mozgalom, mely előszobája volt a Csemadoknak. Megtudhattuk, hogy megalakulása után előbb Fábry Zoltánt kérték fel országos elnöknek, ő viszont ezt visszautasította, így Lőrincz Gyula töltötte be évtizedeken át a tisztséget. Eleinte szigorú belépési szabályzatot gondoltak bevezetni: olyan, tizennyolcadik életévét betöltött, magyar nemzetiségű csehszlovák állampolgár kérhette felvételét, aki nem reszlovakizált. Végül az alapszabályba már csak az került bele, hogy a tagfelvételt kérőnek csehszlovák állampolgárnak kell lennie.
A történelmi visszatekintő után a Concordia Vegyes kar kért szót, illetve hangot, ünnepélyessé téve az estet, majd a Himnusz eléneklése előtt Stubendek Lászlót, a Csemadok Komáromi Alapszervezetének elnökét örökös tagjává választotta. A rendhagyó születésnapot megtisztelte jelenlétével Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke, valamint Keszegh Béla, Komárom város polgármestere is.
fotó: a szerző