A kormány és az Orvos Szakszervezetek Szövetsége (LOZ) közötti megállapodás kompromisszum, győztek a páciensek - jelentette ki Kamil Šaško (Hlas-SD) egészségügyi miniszter az egészségügyet érintő egyeztetésről szóló megállapodás aláírása után.
„A szerződés középpontjában a beteg élete és egészsége áll, ez a kormány és az orvosok közös célja és érdeke. Úgy véle, három szóban összefoglalható a megállapodás eredménye: a páciens győzött. És ez a kompromisszumnak köszönhető” – mondta a miniszter, és hozzátette, mindkét fél a társadalmi megbékélés fenntartására és a jobb egészségügyi ellátásra törekszik. Šaško azt is elmondta, tiszteli az orvosokat, és mindig ki fog állni mellettük. Hozzátette, mindig a páciens érdekeit fogja szem előtt tartani.
A miniszter szerint a megállapodás egyik legfontosabb pontja a kormány kötelezettségvállalása, hogy az állam alapos, mélyreható vizsgálatot végez a kórházak gazdálkodásának hatékonyabbá tétele céljából. „Az ellenőrzés során vizsgálni fogják a hatékonyságot, a munkaidő betartását, a működési mutatókat, a gyógyszerek vagy az egészségügyi felszerelések beszerzését” – tette hozzá. A tárcavezető abban is megállapodott az orvosokkal, hogy minden függőben levő jogalkotási kérelmet jóváhagynak. „Szeretném kijelenteni, hogy a megállapodást tiszteletben tartom, és a parlament elé fogjuk terjeszteni azokkal a feltételekkel, amelyekben megállapodtunk” – mondta a miniszter, és hozzátette, bízik benne, hogy kollégái teljes politikai támogatását megkapja.
Šaško megjegyezte, számos konkrét intézkedésekről is megállapodtak a szakszervezettel. „Meggyőződésem, hogy ezek valóban hatékonyabbá teszik a rendszert, és főleg hozzájárulnak az átláthatóság tényleges és azonnali javulásához. Az állami kórházak gazdálkodásától kezdve a finanszírozáson át, az anyagi lehetőségeken és a technikai felszereltségen, az oktatás jelentős változásain vagy fejlődésén keresztül az egészségügyi dolgozók jobb munkakörülményeiig” – fogalmazott Šaško.
A fizetések kérdésében is kompromisszum született – tájékoztatott a tárcavezető. „A teljes munkaidő a köznyelvben azt jelenti, hogy mennyi időt tölt az orvos a beteg ágya mellett. A kompromisszum lényege, hogy ezt az időt meg kell hosszabbítani, és aki kitölti ezt a munkaidőt a betegágy mellett, annak a fizetését garantálja az állam. Azokra, akik nem érik el a teljes munkaidő szintjét, a következő évben a konszolidációs törvény fog vonatkozni” – közölte, és hozzátette, a kormány nem veszi el az orvosok jogát, hogy például a kórházi munka mellett magánpraxist is folytassanak, „de ez olyan terület, ahol többletjövedelemhez lehet jutni, és ezekre az orvosokra a garantált bér nem fog vonatkozni” – mondta a miniszter. Šaško tájékoztatása szerint a bérekre szánt forrásokat több millió euróval emelni kell, erre a minisztérium költségvetésében szeretne pénzt találni.
A megállapodás értelmében a kormány a parlament elé terjeszti az egészségügyi ellátás hozzáférhetőségéről szóló törvény visszavonására vonatkozó javaslatot. „A kormány kijelenti, hogy nem akar szükséghelyzetet vagy rendkívüli helyzetet bevezetni, de garantálnia kell a lakosság elérhető egészségügyi ellátáshoz való alkotmányos jogának védelmét. A szerződött partnerek ennek a jognak a védelmére fognak törekedni” – közölte.
Pénteken az egészségügyi miniszter megállapodást írt alá a kormány nevében az Orvosi Szakszervezetek Szövetségével. A megállapodásban a kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy teljesíti az orvosi szakszervezetek több követelését. A vitás pontokról tovább tárgyal a két fél. A LOZ-nak garantálnia kell, hogy az orvosok visszavonják felmondásukat. A szerződés értelmében a kórházi orvosoknak meg kell kapniuk a konszolidáció előtti béremelést. Kivételt képeznek azok az orvosok, akik kevesebb mint fél munkaidőt vállalnak, és más egészségügyi szolgáltatónál is dolgoznak, kivéve például a kórházakat vagy a mentőket.
TASR
fotó: TASR