Rákkeltő tényezők a mindennapokban


Az IARC (International Agency of Research on Cancer) a WHO (Egészségügyi Világszervezet) részeként működő kutatóintézet, amelynek célja, hogy a rákkutatást világszinten előre mozdítsa. Fő profilja a potenciálisan rákkeltő tényezők felkutatása és azonosítása, amit szakemberek világszinten tudnak alkalmazni.

Az intézet bizonyítékok alapján öt különböző osztályba csoportosítja az anyagokat, tevékenységéket, és az egyes tényezőknek való kitettséget. Fontos, hogy nem egyéni kockázatokat határoznak meg, hanem a generalizált rizikók feltárását végzik. Ezeket emberek körében végzett megfigyelések, állatkísérletek, illetve kutatások, tanulmányok alapján felmérni – például megmérik egy adott anyag DNS-károsító hatását. A csoportok a következők szerint épülnek fel:

1.csoport: bizonyítottan rákkeltő. Az ebbe a csoportba tartozó tényezők esetében egyértelmű bizonyítékok mutatják a rákkeltő hatást. Ide tartozik a dohányfüst, az alkohol, és az UV-sugárzás.

2A. csoport: valószínűleg rákkeltő. Ebben a kategóriában erős állatkísérleti bizonyítékok, vagy korlátozott emberi bizonyítékok alapján szerepelnek a tényezők. Ilyen például a vörös hús fogyasztása, vagy ha valaki fodrászként, esti műszakosként dolgozik.

2B. csoport: lehetségesen rákkeltő. Gyengébb bizonyítékok állnak ugyan rendelkezésre, de a rákkeltő hatást itt sem lehet kizárni. Az aszpartám, ami néhány éve hatalmas médiabotrányt okozott, szintén ide tartozik. További példák az ázsiai savanyított zöldségek, és az aloe vera kivonat.

3.csoport: nem osztályozható. Ide azok a tényezők kerülnek, amelyek esetében nincsen elegendő adat az osztályozáshoz. Ilyen a kávé-, vagy teafogyasztás, vagy a fogászati anyagok.

4.csoport: valószínűleg nem rákkeltő. Ez a csoport ritkán használt, mivel nehézséget okoz a vizsgálatuk.

Az IARC rendszere kiemelkedően fontos a rákkutatásban és a megelőzésben. Iránymutatást nyújt a potenciális veszélyek azonosításában, és segít az elkerülésükben. Természetesen ez sem ad minden kérdésre választ, de ismerete segíthet a döntéseink tudatosabbá tételében.

fotó: flickr