Ősi növény, modern gyógyír


Az édeskömény sokáig egzotikus növényként volt ismert. Az ókori rómaiak étkezések előtt édesköménymagot ettek az emésztés segítésére, míg a görög mitológia szerint Prométheusz az édeskömény üreges szárában hozta el az embereknek a tüzet. A középkorban szent növényként tekintettek rá, melyet különféle betegségek, mint például szembetegségek, fogfájás, emésztési zavarok (pl kólika) kezelésére, és a libidó növelésére is használtak. Hiedelem szerint az édesköményt a kulcslyukba téve a boszorkányok és gonosz szellemek távol tarthatók.

Manapság leggyakrabban saláták és köretek alapanyagaként használjuk, de teát és likőrt is készítenek belőle. Egyszerre édes és enyhén csípős íze van. Az ókori rómaiak sokszor ezzel javították a romlott ételek ízét. Az édeskömény leggyakrabban fogyasztott része a halványzöld vagy fehér gumója, de ehető a virága, termése, levelei, és a csírája is. Fogyasztható nyersen, főzve, sütve, vagy teaként.

Az édeskömény alacsony kalóriatartalmú, 100 grammonként mindössze 30 kalóriát tartalmaz.  Jelentős mennyiségű C-vitamint, B-vitaminokat, rostokat, káliumot, molibdént és mangánt is tartalmaz. Gyakorlatilag zsír-, cukor- és koleszterinmentes.

Az édeskömény javítja az emésztést, enyhíti a hasfájást, csökkenti a bélben a túlzott gázképződést, és mérsékli a kólika és az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteit. Gyulladáscsökkentő, főként a vastagbélgyulladás esetében hatékony. Hozzájárul a daganatos betegségek megelőzéséhez. Tisztítja a vért, védi a májat, rostjai segítenek eltávolítani a vastagbélből a káros anyagokat. Méregteleníti a szervezetet, szabályozza az anyagcserét és csökkenti az éhségérzetet, fogyókúrákban is hasznos.

Enyhe vízhajtóként segít a felesleges folyadékok távozásában, csökkenti a magas vérnyomást, szabályozza a koleszterinszintet, valamint hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Hatékonyan csökkenti a menstruációs görcsöket is.

fotó: Pixabay